A-1 liga za prvaka: Kvarner 2010 doživio najteži poraz u novijoj povijesti, Cedevita pobijedila s čak 47 razlike

Nedjelja, 03. travnja 2016. 14:18 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 1. kola: Cedevita - Kvarner 2010 107:60 (24:26, 29:9, 22:15, 32:10). Učinak palačinki o kojima smo pisali uoči utakmice potpuno nestao s krajem prve četvrtine.

A-1 liga košarkaša - Liga za prvaka, 1. kolo

CEDEVITA - KVARNER 2010 107:60 (24:26, 29:9, 22:15, 32:10)

Dvorana 2 Doma sportova. Gledatelja 150.

Suci: Srđan Dožai (Zagreb), Alfred Jovović (Zagreb) i Dražen Štrok (Varaždin)

CEDEVITA: Pullen 9 (1-1), White 2 (2-2), Katić 7, Pilepić 7 (2-2), Babić 2 (2-6), Žganec 11 (3-3), Musa, Bilan 12 (2-4), Mazalin 13 (4-4), Gordić 2 (2-2), Žorić 26 (6-6), Arapović 16 (2-2)

KVARNER 2010: Baković 8 (1-2), Marić 11 (2-4), Jambrović 1 (1-2), Vucić 3 (1-2), Marinelli 8 (2-2), Kučan 8, Vidmar, Špralja 14 (2-3), Miličević, Olivari, Kalpić, Štemberger 7 (2-2)

Slobodna bacanja: Cedevita 26-32, Kvarner 2010 11-17.

Trice: Cedevita 5-12, Kvarner 2010 7-24

Skokovi: Cedevita 44, Kvarner 2010 23.

Izgubljene lopte: Cedevita 8, Kvarner 2010 20

Visokim porazom od Cedevite, hrvatskog predstavnika u Top 16 fazi Eurolige, košarkaši Kvarnera 2010 otvorili su ovosezonsko nadmetanje u A-1 Ligi za prvaka.

Ući će u zapisnik da su Riječani imali vodstvo na kraju prve četvrtine, ali i da je završilo pobjedom Cedevite od čak 107:60. Palačinke s autoputa o kojima smo pisali uoči utakmice očito nisu napravile ništa dobroga za sastav Marijana Mancea.

Nakon poraza od sedam koševa (61:68) u zadarskom polufinalu Kupa Krešimira Ćosića razlika u poenima vratila se u stare okvire, čak i unatoč činjenici koja govori da se Cedevita tek u subotu navečer vratila s euroligaškog gostovanja u Ateni.

Suprotno najavama na put u Zagreb krenuo je Ivan Miličević, ali zdravlje je u istome spriječilo Maura Veljačića što je uvelike oslabilo Kvarnerovu vanjsku liniju.

U petorci su svoje mjesto našli Štemberger (nakon dugo vremena!), ali i Kučan te Olivari. Cedevita se pak borila s administrativnim problemima jer na parketu istovremeno mogu biti samo dva strana igrača. U zagrebačkom sastavu bilo ih je četvero: Pullen, White, Musa i Gordić. Mogao je biti i peti, ali Henry Walker nije nastupio zbog ozljede.

Kvarner je uz dvije Špraljine trice u trećoj minuti poveo 6:5, a oporavljeni je centar postigao prvih osam od deset riječkih poena. Nadovezao se Kučan s pet poena pa će istovremeno riječka momčad imati prednosti od 8:5 i 13:11, ali će i ući u probleme s prekršajima.

Samo četiri minute trebale su Olivariju za tri prekršaja, već je dva u istom periodu imao Špralja. On je već početkom šeste minute zabio svoj deseti poen, a riječka je prednost narasla na 17:11. Stoga, šesta je minuta donijela i prvu minutu predaha trenera Mršića čiji su puleni već do tada promašili pet slobodnih bacanja (3/8), ali i općenito bili nekoncentrirani.

Timeout je urodio plodom pa će Cedevita u borbi pod koševima nakratko vratiti vodstvo na svoju stranu (20:19). Pogodit će Pullen, Bilan i Arapović, kod Riječana tek Špralja. Ali, onda će uslijediti sedam Kvarnerovih poena među kojima je Bakovićeva trica pa će na prvi predah sastav Marijana Mancea otići s vodstvom.

Veljko Mršić je rotirao, drugu četvrtinu otvorio je s tri nova lica - Gordićem, Pilepićem i Žorićem. Posebno je zanimljiv bio dvoboj Pilepića i Štembergera na obje strane parketa, Baković se dobro nosio s Arapovićem, a u prvim trenucima ni Vucić nije imao previše problema sa Žorićem. Podvučeno, samo u prvim trenucima.

Istovremeno, tek u dvanaestoj minuti ušla je prva domaća trica (Pilepić), a Kvarner je opet napravio pet prekršaja u svega 150 sekundi igre kroz drugi period. Instaliralo je to u igru Franka Kalpića, ali i prometnulo Cedevitu u vodstvo od 33:27 nakon Žorićevog faulkoša i Pilepićevih bacanja.

Kvarner je do isteka šesnaeste minute imao nezgodnu brojku od isto toliko napravljenih prekršaja, ali i tek tri ubilježena poena. Dok su Cedevitini Amerikanci, ali i ostatak njene početne petorke bili na odmoru nered su radili Mazalin i Žganec uz Pilepića koji je vrlo brzo upisao sedam poena. Serija domaćih iznosila je 20:3 u navedenom razdoblju, a prekinuli su je tek Marinelli i Marić smanjivši na 44:33.

Prekršaji su već do poluvremena doslovce 'pojeli' Kvarner. Špralja i Štemberger su u 18. minuti skrivili svoje četvrte osobne pogreške, a Cedevita će do poluvremena napraviti novih 9:2 i otići u mirne vode drugog dijela utakmice. Uz rezultatsku (53:35) bila je osjetna i prednost u sferi napadačkog skoka (10:2), a Riječanima na ruku nije išlo ni čak jedanaest izgubljenih lopti uz jedan prekršaj po minuti utakmice.

I unatoč prekršajima, Kvarner je u nastavak krenuo s početnom petorkom, a Špralja je opet otvorio svojim ubačajem.

U domaćem sastavu svoju je prigodu dobio i Džanan Musa koji je uz Tonija Katića doveo Cedevitu do šezdesetog poena. Njena je prednost progresivno rasla iako je riječki sastav inzistirao na 'man-to-man' obrani koja mu nije donijela previše dobroga kad se zbroje sve njene negativne konotacije. Pri tome, misli se na Sinišu Štembergera koji je zbog pet osobnih pogrešaka u 35. minuti morao napustiti parket.

Nakon što je u prvoj četvrtini bio na 4/5, Kvarnerov će vanjski šut do sredine treće četvrtine doživjeti potpuni slom (0-8). Za to će vrijeme u seriju ući Luka Žorić koji će staviti deset poena u nepunih sedam minuta igre kroz nastavak utakmice.

Taj će podatak uz Pullenovu tricu Cedevitu dovesti do prednosti od 71:44. Trice Kučana i Štembergera tek će prividno popraviti stvari, domaćin će u posljednjem periodu, točnije u 37. minuti doći na velikih 100:60.

Kvarnerova igra u posljednjim minutama utakmice (u najmanju ruku) nije izgledala suviše reprezentativno, čekao se samo posljednji zvuk sirene da prekine agoniju. Spomenut ćemo samo da je rezultat zadnjih sedam minuta bio 26:3 za Cedevitu.

Sve se za Riječane stigne popraviti, drugo kolo u četvrtak od 18 sati u Centru Zamet donosi ogled protiv još jednog ABA-ligaša Zadra.