Kvarner 2010 doživio sedmi uzastopni poraz

Utorak, 08. ožujka 2016. 19:00 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 19. kola: Jolly JBS - Kvarner 2010 70:66 (21:8, 15:19, 13:20, 21:19)

A-1 liga košarkaša - 19. kolo

JOLLY JBS - KVARNER 2010 70:66 (21:8, 15:19, 13:20, 21:19)

ŠSD Tisno. Gledatelja 200.

Suci: Josip Radojković, Damir Basarić, Leo Roglić (svi Split)

JOLLY JBS: Gulam 19, Pavlović, Kraljević 3 (3-4), Vrlika 6 (2-2), Vraneš, Brkić 15 (5-9), Perković 2 (2-2), Washington 9 (5-5), Vladović 3, Elez, Petković 13

KVARNER 2010: Baković 2 (2-2), Veljačić 20 (3-4), Jambrović 2 (0-2), Vucić 2, Marinelli 10 (2-2), Kučan 14 (0-3), Vidmar, Miličević, Olivari 11 (5-5), Kalpić, Štemberger 5

Slobodna bacanja: Jolly JBS 17-22 Kvarner 2010 12-18. Trice: Jolly JBS 7-16 Kvarner 2010 10-35

Skokovi: Jolly JBS 31 Kvarner 2010 22. Izgubljene lopte: Jolly JBS 28 Kvarner 2010 14

Treba Kvarneru 2010 odati priznanje na borbenosti ove srijede u Tisnome. Od Jollyja je momčad Marijana Mancea doživjela sedmi uzastopni poraz u svim natjecanjima (70:66), ali se unatoč svim problemima koji je more glede ozljeda i bolesti predstavila dobro odigranom utakmicom.

Jollyju su preostale teoretske šanse za plasman u Ligu za prvaka u posljednja tri kola, Kvarner je već tamo... Šibenčane je do pobjede predvodio Josip Gulam s devetnaest ubačaja, kod gostiju je najefikasniji bio Mauro Veljačić s jednim ubačajem više. Kvarneru nije pomogla ni činjenica da je imao četiri 'dvoznamenkasta' igrača, kao ni to da je imao dvostruko manje izgubljenih lopti.

Nove ozljede Miličevića i Bakovića
Imao je fizioterapeut riječke momčadi Matej Jović puno posla u prvom poluvremenu utakmice. Krajem prve četvrtine nezgodno je stao i ozljedu svog stopala Ivan Miličević, a početkom druge gležanj je ozlijedio Marko Baković.

Derao je glasnice Marijan Mance već u samom startu utakmice. Imao je i zašto, njegovi su momci utakmicu u novoizgrađenoj školskoj dvorani u Tisnome otvorili loše. I rezultatski i šuterski i psihološki...Na sve načine!

Probao je strateg Kvarnera 2010 u nedostatku visokih igrača krenuti sa Šimom Olivarijem ispod koša, pomoć su mu bili Marko Baković i Franko Kalpić, ali...

U šestoj je minuti Jolly već imao prednost od 15:4. Probleme je s prvih šest od osam domaćih poena postigao BiH-centar Jozo Brkić, na štop Kvarner nije imao odgovor.

Začudno, niti tricaški, jer prvi je ubačaj izvana za Riječane stigao dosta kasno, iako ne i prekasno u kontekstu hvatanja rezultata u prvom poluvremenu.

Jolly je imao višu startnu petorku s kapetanom Paškom Vrlikom koji je radio blokove, a iako nije krenuo u utakmicu, Josip Gulam je za svojih dvanaest minuta igre predvodio Jolly u prvom poluvremenu sa stopostotnim učinkom šuta (16p, 4 trice).

Nakon što je na prvoj minuti predaha decibelima premašio i glazbu s razglasa dvorane u Tisnom, Mance je na parket ipak postavio Matu Vucića (pod koš) i Sinišu Štembergera u vatru s Marinellijem i Veljačićem.

Štemberger je glumio 'trojku', a prvu je svoju trojku iz već devetog pokušaja Kvarnera ubacio tek u 12. minuti. Uz sve nedaće, Kvarneru se dogodilo i to da je u posljednjoj minuti prvog perioda njegova klupa dobila tehničku pogrešku, odvojeno sa Sinišom Štembergerom.

Naime, u desetoj minuti Ivan Miličević obnovio je svoju ozljedu stopala, a Štemberger se prema sudačkoj trojci postavio kapetanski s namjerom traženja osobne pogreške.

Jolly je prvih deset minuta završio s velikih 21:8, ali će u prvih pet minuta nastavka zabiti isto toliko poena. Riječani pojačavaju obranu igrajući presing po cijelom terenu. Pametno, bez osobne pogreške sve do 4.30 minuta igre u drugom periodu. Za to su vrijeme na drugoj strani prekršajima opterećeni Gulam i Kraljević (po tri faula na poluvremenu), a Kvarner se malo-pomalo približavao.

Iako su glave na pauzi između prve dvije četvrtine bile dolje (!), Riječani se nakon spomenute Štembergerove trice vraćaju na 24:13. Slobodna bacanja nakon domaćih osobnih pogrešaka zabija Baković, nakon čega se s pet vezanih poena (ali i tri promašena slobodna bacanja) pridodaje Kučan pa je rezultat vrlo brzo došao na 24:20.

Tada se do kraja razbuđuje Gulam koji će u 17. minuti zabiti svoju treću tricu (29:22), priključit će mu se i Luka Petković, a do poluvremena će na, za Riječane podnošljivih devet poena zaostatka vratiti Kučan svojom drugom tricom. S obzirom na početak utakmice (15:4) i čitav niz ozlijeđenih/bolesnih igrača (Marić, Špralja, Božinović uz nanovo ozlijeđenog Miličevića), Kvarner se vratio. Čak i izuzetno lošem šuterskom postotku unatoč (3-17).

I drugo poluvrijeme Šibenčani su dobro otvorili. Tricu stavlja Kristijan Vladović koji je u prvom poluvremenu odigrao tek minutu, a potom je svoje nove poene ubacio kapetan Vrlika. Kvarneru se u 22. minuti ozlijedio Baković pri nezgodnom padu nakon kontakta sa Jamesom Washingtonom ozlijedio je gležanj. Međutim, to nije omelo goste da uzvrate serijom 8:0 u kojoj su trice zabili Marinelli i Kučan. U 25. minutu ušlo se tako sa 'živom' utakmicom (41:35).

Veljačić je zabio i svoju tricu za 45:38 nakon dvije minute rezultatskog posta za Riječane. Iako je Mate Vucić (jedini čisti centar u gostujućoj momčadi) na polovici treće četvrtine zaradio svoju četvrtu osobnu pogrešku, Kvarnerova se igra statistički, ali i u naravi popravila.

Trica se podigla na razinu tridesetak posto, gosti su imali sedam skokova više na kraju treće četvrtine, itd.. Osjetilo se to i na rezultatu koji je nakon šest vezanih poena Olivarija stigao na 47:45. Domaći trener Ivan Velić bio je primoran reagirati minutom odmora, ali rezultat je i na kraju treće četvrtine bio ostao na dva poena šibenske prednosti (49:47). Zanimljivo je, domaći su u središnjim četvrtinama utakmice zajedno postigli poena gotovo koliko i u prvoj.

Prvo se izjednačenje na utakmici dogodilo kada su se obje momčadi srele na pedeset poena. Šime Olivari stigao je u 31. minuti do svog devetog poena, a Šibenčani su u svoja prva četiri napada posljednje četvrtine napravili jednak broj tehničkih pogrešaka (triput uzastopce svirani koraci!).

Problemi su se za njih nastavili kada je dva slobodna bacanja nakon Olivarijeve četvrte osobne pogreške promašio Brkić, ali ni Kvarner se u tri napada do kraja 33. minute nije našao u prvom vodstvu.

Šibenčani u 35. minuti tako koriste tri riječke promašene trice pa opet odlaze u relativno komfornu zonu nakon petog prekršaja Olivarija. Slobodnim bacanjima Jamesa Washingtona okončana je njihova serija 8:2 nakon koje su gosti opet imali težak zadatak. No, u petorci s pet 'malih', Kučan je za razliku od Štembergera u dva navrata pogodio tricu, na što je istom mjerom uzvratio Petković (61:55).

Bude se u završnici Veljačić i Gulam. Riječki je razigravač stavio dvije vezane trice, šibenski jednu pa je rezultat glasio 66:61. Odlučivati je mogla jedna lopta, a tako je na kraju i bilo. Nakon Marinellijeve trice za dva je zabio Petković, a korake je na pedeset sekundi od kraja napravio Štemberger, što je Jollyju ostavilo pozitivan rezultat na kraju.