A-1 liga košarkaša: Kvarner 2010 poražen na Baldekinu, Jolly kaznio lošu treću četvrtinu Riječana

Subota, 03. siječnja 2015. 20:03 Napisao/la  Patrik Mršnik izvještava iz Šibenika

Susret 12. kola: Jolly JBŠ - Kvarner 2010 81:65 (15:19, 18:17, 30:12, 18:17). Svega je bilo u prvom poluvremenu. I tehničkih prekršaja i pljuvanja po glavnom sucu Hordovu, i trica sa osam metara SIniše Štembergera...

A-1 liga košarkaša - 12. kolo

JOLLY JBŠ - KVARNER 2010 81:65 (15:19, 18:17, 30:12, 18:17)

Dvorana Baldekin, Šibenik. Gledatelja 250.

Suci: Tomislav Hordov (Zadar), Krunoslav Peić (Slavonski Brod) i Martin Vulić (Zadar)

JOLLY JBŠ: Gulam 11 (2-2), Roso, Pavlović 14 (1-2), Katura 11 (4-6), Šekelja 5 (1-2), Vrlika 23 (4-6), Mrva 8 (2-2), Najev, Subotić 5 (3-3), Perković, Bilalović, Đurić 4

KVARNER 2010: Veljačić 7 (1-1), Čakarun 16 (10-12), Jambrović, Cinac 6 (2-5), Kučan, Vidmar, Konjević 9 (1-2), Miličević 6, Olivari, Jurković, Šamanić 4 (0-2), Štemberger 17 (4-6)

Slobodna bacanja: Jolly JBŠ 17-23 Kvarner 2010 18-28. Trice: Jolly JBŠ 8-27 Kvarner 2010 5-19.

Skokovi: Jolly JBŠ 38 Kvarner 2010 32. Osobne pogreške: Jolly JBŠ 29 Kvarner 2010 24.

Košarkaši Kvarnera 2010 poraženi su u susretu dvanaestog kola A-1 lige na Baldekinu od Šibenika. Iako su u tri četvrtine pružali ravnopravnu igru s domaćom momčadi Jollyja, ona treća je odnijela sve dobro učinjeno. Bolje rečeno, crni period od četriri minute i serija domaćih 17:2 ostavili su bodove na Baldekinu.

Svega je bilo u prvom poluvremenu. I tehničkih prekršaja i pljuvanja po glavnom sucu Hordovu, i trica sa osam metara SIniše Štembergera. Riječani nisu mogli očekivati lagano gostovanje, iako se radilo o onome kod nominalno druge momčadi grada Šibenika. Jolly, barem do ove sezone za razliku od GKK-a Šibenika, nije uživao veću navijačku podršku, no na Baldekin se natiskalo tristotinjak ljudi i pružalo izrazito domaćinsku atmosferu. U Dalmaciji je uvijek tako, Šibenik i Sinj jedini nude pravu slast košarkaškog nadmetanja.

Riječani otvaraju sa 6:0 u prve tri minute igre. Laganim koševima Čakaruna i Miličevića domaća je obrana mogla samo zapljeskati, polaganja bi dala naslutiti da gosti u uvodu utakmice nisu ni krenuli igrati. Jollyjevci su imali problema s osobnim pogreškama. Već u pet minuta po dvije su skupili visoki Šekelja te Bilalović, što je Čakarunu otvorilo šest prilika za koševe s linije slobodnih bacanja. Centar Kvarnera 2010 zabio je deset poena u prvoj četvrtini od devetnaest momčadskih ukupno. Riječani vode 11:6 u šestoj minuti, Čakarun je tada potpisao najljepši potez utakmice zabivši alley-oop na upošljavanje Veljačića. Domaći rade 5:0, možda se ista serija ne bi dogodila da nije bilo nepromišljenih osobnih pogrešaka Čakaruna i Miličevića. One su prouzrokovale vodstvo domaćih (13:12) u osmoj minuti, ne bi li se Riječani košem CInca za 15:19 ipak prometnuli u prednju pozciju na koncu prvih deset minuta.

Nastavak prvog poluvremena donio je novo Kvarnerovo vodstvo od šest koševa prednosti kada je položio Miličević (15:21). Bilo je tada vrijeme i za prvu tricu Jollyja, i to iz osmog pokušaja. Pavlović je bio precizan, a spomenutu prednost gostiju anulirao je Mrva košem i dodatnim bacanjem po osobnoj pogrešci Olivarija. Kvarner ponovo radi 5:0, Štemberger stavlja tricu nakon Cinčevog polaganja. Ulaze u sredini druge četvrtine u igru mladići, Jambrović, Olivari i Šamanić, a domaći rade seriju 8:0. Gulam zabija tricu, potom stavlja i Đurić za 29:26, bilo je to najveće vodstvo Jollyja u prvom dijelu. Štemberger ga poništava tricom za osam metara, nakon čega dolazi do frcanja iskri na terenu.

Mate Mrva bio je sretni dobitnik dvije tehničke pogreške u kompletu. Prvu zbog namjernog prekršaja, drugu zbog prigovora sucu Hordovu, nakon čega se zaputi prema zapisničkom stolu na kojeg je pljunuo. Ne treba ni spominjati reakciju temperamentne šibenske publike koja je, inače zadarskog arbitra počastila spominjanjem rodbine. Mrva je, u epilogu isključen, a Cinac je na taj račun pogodio dva od tri slobodna bacanja. Štemberger je stavio novu tricu (29:35), na predah se otišlo s prednošću Riječana od tri koša (33:36). Mogla je biti i veća da Šamanić i Štemberger nisu promašili po dva slobodna bacanja. Čak je šesnaest osobnih pogrešaka napravo Jolly u prvoj četvrtini, Najev i Šekelja ubrzo su stigli i do četvrte vlastite što je dodatno otežalo igru Šibenčana kroz daljnji tijek susreta. Riječka je trica na poluvremenu bila na vrlo dobrih četrdeset posto (4-10), pružena je bila i dobra igra u poledu osobnih pogrešaka.

Koševima Čakaruna i Štembergera Kvarner je u prvoj minuti nastavka došao do 35:40, što je na plus šest podebljao Veljačić polaganjem i ubačenim slobodnim bacanjem. Vrlika je za domaću momčad ubacio četiri koša u prvoj fazi treće čevrtine, no prednost je do njene polovice bila istovjetna budući je Konjević realizirao slobodno bacanje (39:44). Ipak, domaći ponovo vode serijom 6:0. Slobodna bacanja realiziraju Subotić i Gulam, polaže i Vrlika za 45:44 i ponovo podizanje šibenske publike. Vatru su raspirili Srđan Subotić i Ozren Pavlović, pa su domaći na 2.12 do kraja treće četvrtine imali prednost 56:46. Produžetak je to bio njihove serije na 17:2, značio je to povratak na parket Kvarnerove prve petorke riječkog sastava. Crne četiri minute Kvarnera donekle je ublažio Štemberger slobodnim bacanjima, no Cinac u obrani ubrzo radi četvrtu osobnu pogrešku te promašuje otvoreni šut. Do kraja treće četvrtine produbio se šuterski post Veljačića (1-10), ali i zaostatak Kvarnera. Tricom Gulama sa sirenom bilo je 63:48.

Davor Konjević zabio je prvu riječku tricu u drugom poluvremenu u 31. minuti. Nije bilo vanjskog šuta u Kvarnerovoj rubrici kroz cijelu treću četvrtinu, onda je jedna ušla za 65:51. Zabija iz polaganja konačno i Veljačić, domaća trica staje, Jollyju ponovno 'drhte ruke' a Miličević polaže za povratak na osam koševa zaostatka (65:57). Krenuli su Riječani zatvarati pressingom po čitavom terenu što ih netom kasnije dovodi i do novog smanjenja košem Veljačića. Vrijeme je neumitno radilo za Jolly, igrali su domaći duge napade kojima bi razbijali ritam Riječana. Katura je stavio novu tricu za 70:59, četiri minute prije kraja susreta, Konjević je dvije promašio, pa jednu i Cinac te je jezičac pobjede polaganim koracima odlazio na domaću stranu. I u Velikoj Gorici bio se dogodio crni period, Jolly je evidentno bio jedna od ekipa koja takvo što ne prašta. Prednost od konačnih sedamnaest pogodaka razlike djelo je trica Gulama i Vrlike.

Kvarner je porazom u Šibeniku izgubio prvo mjesto na ljestvici prepustivši vrh Alkaru.