A-1 liga košarkaša: Kvarner 2010 pobijedio Split u posljednjem domaćem ogledu ove godine

Subota, 06. prosinca 2014. 20:40 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 10. kola: Kvarner 2010 - Split 73:69 (26:17, 12:16, 17:14, 18:22). Osim prvih i posljednjih pet minuta utakmice, te učinka centara i razigravača, malo je toga bilo dobro u riječkoj predstavi

A-1 liga košarkaša - 10. kolo

KVARNER 2010 - SPLIT 73:69 (26:17, 12:16, 17:14, 18:22)

Dvorana Dinka Lukarića. Gledatelja 250

Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Zlatko Galiot (Zagreb) i Alan Blašković (Križevci)

KVARNER 2010: Stipčić 8 (3-3), Veljačić 22 (9-16), Čakarun 15 (5-11), Jambrović 2, Cinac 13 (6-14), Kučan, Vidmar, Konjević 3, Olivari, Jurković, Šamanić, Štemberger 10 (3-8)

SPLIT: Mimica 13 (4-16), Kalajžić, Markulin 4, FIlipović 15 (6-9), Đugum, Madunić, Kedžo 14 (6-11), I. Jukić, Tešija 7, Dominović 11 (4-10), J. Jukić 5

Slobodna bacanja: Kvarner 2010 13-21 Split 8-11. Trice: Kvarner 2010 4-19 Split 7-29

Skokovi: Kvarner 2010 31 Split 30. Osobne pogreške: Kvarner 2010 18 Split 24

Kvarner slavi i ovog vikenda, bodovi su nakon ogleda sa Splitom u desetom kolu ostali na Kozali. Unatoč pobjedi, htjet će ovu utakmicu iz više segmenata brzo zaboraviti Marijan Mance i ostatak stručnog stožera. Osim prvih i posljednjih pet minuta utakmice te učinka centara i razigravača malo je toga bilo dobro u riječkoj predstavi.

Riječani su krenuli furiozno. Nestvarno zvuči podatak o dvadeset i dva zabijena koša u prvih šest minuta. Ulazilo je sve u tom razdoblju, a tako je i počelo. Tricu je pogodio Veljačić, Štemberger je podebljao dugom dvojkom za početnih 5:0. Svoja je četiri poena zatim vezao Stipčić za 9:2 na ulasku u treću minutu, kada je gostujući trener Vulić bio primoran prvi put pozvati minutu predaha. Prodorom Veljačića i zakucavanjem Čakaruna već je bilo 13:2, Štemberger zatim zabija dvije uzastopne trice za velikih 16:4 nakon četiri i pol minute igre. Bili su gosti zatvoreni u svim pravcima, nisu se snašli u brzoj i strahovito efikasnoj riječkoj igri u uvodu utakmice. Obrana Kvarnera djelovala je moćno, pressingom po cijelom terenu onemogućeni su gosti u razradi akcija.

Bude se Splićani u drugoj polovici prvog perioda. Dvije trice pogađa Dominović, potom i jednu Filipović nakon slobodnih bacanja Čakaruna pa je prednost smanjena na 24:15. Nakon tri promašene, Split je ubacio tri trice i barem dijelom u dotadašnjem tijeku susreta vratio neizvjesnost. Serijom 8:2 bilo je nakon prvih deset minuta 26:17.

Kvarner je postigao tek četiri poena u jednakom broju minuta igre druge četvrtine. Slobodna bacanja pogodio je Čakarun, dok je oba promašio Šamanić u trenucima kad je stao šut, a krenuo splitski priključak. Dobar start ništa nije značio, Splićani su i ranije mogli sustići domaću prednost, no uz probleme Tešije i Filipovića s osobnim pogreškama nije ih odveć mazio niti vanjski šut (4-15) u prvom dijelu. Sve u svemu, Veljačićevim košem za 34:23 nakon prodora na polovici druge četvrtine minutu je predaha ponovno zvao Vulić, nakon koje Filipović postiže i drugu svoju tricu za 37:26. Kod Kvarnera već je na isteku 18. minute Stipčić imao četiri prekršaja, od ukupno devet riječkih u prvom dijelu. Usto, dvije su lopte jeftino 'prodali' u fazi napada, pa su Kedžo i Filipović koševima iz kontri smanjili na 38:33, konačan rezultat prvog poluvremena.

Veljačić je bio potpisnik prvih riječkih koševa, u nastavku, vezao je četiri poena, iznudio i dvije osobne (Kedžo, Dominović), da bi netom kasnije Čakarun zabio za ponovni odmak na deset koševa prednosti (45:35). Bila je to dovoljna prednost, stvorena uglavnom lakim koševima, budući da trica kod Riječana nije stavljena sve od Štembergerove druge u spomenutoj seriji, zbila se ona još u petoj minuti utakmice. Gosti se vraćaju nakon Tešijine trice iz kuta, Mimičinih slobodnih bacanja i Kedžinog koša (49:47). U čitavoj seriji napada u drugoj polovici treće četvrtine Riječani gube loptu u fazi napada, psihološki je trenutak u potpunosti bio na gostujućoj strani. Do kraja trećeg perioda lakše se disalo nakon koševa Cinca i Čakaruna, što je sa sirenom za kraj četvrtine podebljao Veljačić za 55:47.

Dominović i Veljačić nastavili su izmijenivati koševe početkom posljednjeg perioda, riječka je prednost na 7.30 do kraja iznosila tek pola koša (57:56) nakon što je Josip Jukić stavio koš i dodatno, odnosno Goran FIlipović svoju treću tricu. Mogli su i povesti da je Dominović pogodio iz kuta, no za razliku od Veljačićevog polaganja - nije ušlo. Čakarun i Veljačić odvajaju na pet koševa (63:58), mogao je Cinac pogoditi tricu, no učinak iza linije ostao je na alarmatnih 3-17 na ulasku u posljednjih pet minuta igre. Rezultat se do konca ogleda mijenjao u riječku korist. Cinac najprije polaže, a onda stavlja četvrtu riječku tricu iz osamnaestog pokušaja za 69:60, rezultat s kojim se ušlo u posljednje dvije minute. Izostala je stoga prava triler-završnica, Riječani su relativno mirnim privođenjem susreta kraju došli do sedme prvenstvene pobjede.