Subota, 05. ožujka 2016. 19:01 Napisao  Patrik Mršnik

Susret 19. kola: Škrljevo - GKK Šibenik 85:68 (22:22, 16:16, 27:13, 20:17)

A-1 liga košarkaša - 19. kolo

ŠKRLJEVO - GKK ŠIBENIK 85:68 (22:22, 16:16, 27:13, 20:17)

Dvorana Mavrinci. Gledatelja 700

Suci: Alfred Jovović (Velika Gorica), Tomislav Vovk (Slavonski Brod) i Damir Palavra (Zagreb)

ŠKRLJEVO: Surina 2, Kus 18 (2-2), Jurica, Bilalović, Juričić, Perković 17 (5-7), Radunić 6 (2-2), Živko 5, Ceranja 4 (0-2), Stipčić 13 (1-1), Rogić 20 (9-10), Šamanić

GKK ŠIBENIK: Radovčić 3 (0-2), Šarić 3, Andabaka 2, Badžim 13 (5-6), Bašić 14 (2-2), Blaće 14 (3-6), Vukičević 4, Španja, Diamantakos 4 (2-3), Vrkić 11 (2-2)

Slobodna bacanja: Škrljevo 19-24, GKK Šibenik 14-21.

Trice: Škrljevo 4-17, GKK Šibenik 6-20

Skokovi: Škrljevo 36, GKK Šibenik 32.

Izgubljene lopte: Škrljevo 6, GKK Šibenik 17

Košarkaši Škrljeva razveselili su i one navijače koji su ih došli podržati na Mavrince, ali i one koji su diljem svijeta putem TV-kamera nacionalne televizije mogli pogledati dvoboj s GKK Šibenikom. Domaći su odnijeli pobjedu rezultatom 85:68 kojom su napravili dodatan korak prema petoj poziciji koja bi ih krajem ožujka odvela u probrano društvo Lige za prvaka. U vrhunskom ambijentu upriličena je prava reklama za hrvatsku košarku.

Klapa Škrljevo izvela himnu
Uoči utakmice himnu je, kao u prošlosezonskom posljednjem kolu kvalifikacija protiv Jazina izvela klapa Škrljevo. Gledatelji u dvorani, a okupilo ih se šestotinjak plijeskom su pozdravili obje ekipe, a navijačka podrška za bijelo-zelene u tijeku susreta nije izostajala.

Najkorisnijem igraču prošlog kola Roku Rogiću pri prvom su paru šuteva na suparnički koš zadrhtale ruke, ali ozljedama opterećeni gosti na Mavrincima nisu mogli uhvatiti ritam. Bilo ih je deset, nije bilo ključnih igrača (Petani, Krajina...), a i oni koji su došli na Kvarner, ili barem neki od njih bili su 'načeti'.

Odnosi se to na grčkog centra Diamantakosa i na Bruna Španju koji nisu krenuli u početnoj petorci Jeronima Šarina. S druge strane, Aramis Naglić je ponovo izveo Živka na pomoć Perkoviću pod košem i time riješio problem 'zaštićenog' godišta.

I dok je s domaće strane Živko ubrzo izašao, školu košarke krenuo je predavati Ivan Blaće. Zabio je sve gostujuće poene u uvodu utakmice, uključivo i tricu za 6:8 koju su anulirali Rogić i Perković. Pokretljiva zonska obrana domaćina nije zadavala previše muke Šibenčanima koji su u prvih šest minuta upisali čak osam skokova (5+3). U nedostatku visokih igrača Šibenčani se oslanjaju na vanjski šut, pa ulaze dvije trice Domagoja Bašića, nominalno, ali i realno najopasnijeg šibenskog šutera. Njegovih osam poena, nakon osam Ivana Blaće prisilili su Aramisa Naglića da u osmoj minuti pozove minutu predaha.

Nakon nje Kus iz igre odnosno Rogić iz slobodnih bacanja vraćaju pet koševa zaostatka na samo jedan. Šibenčani pritom rade dva krajnje benevolentna prekršaja (Bašić i Blaće) pa se kao realizator faulkoša nameće i Dino Stipčić za zatvaranje serije 7:0. Nju je podebljao Rogić polaganjem, a gosti su uspjeli prosuti svu prednost i u skoku promašivši tri dalekometna šuta. Ipak, u vrlo kratkom vremenu sve se ponovo okreće šibenskom serijom 0:6, a domaćinima egal nakon prve četvrtine slobodnim bacanjima donosi Radunić.

Trener Naglić za drugu je četvrtinu pripremio u Rijeci provjeren recept s Bilalovićem na 'trojci' i Ceranjom na poziciji četvorke, što je značilo da je Stipčić nakon solidnog prvog dijela utakmice mogao na odmor. S druge se strane našlo nešto minuta i za Diamantakosa, Grka koji je stavio slobodna bacanja (netipično za igrača visokog 210 centimetara) za 24:26. Za to se vrijeme Domagoj Bašić već 'doturao' do dvanaestog poena (13. minuta), a Škrljevo promašilo šest trica (1-7).

Vodu je konstantno 'vukao' Perković koji je u 14. minuti morao van iz igre zbog već treće osobne pogreške pa ga je pod košem morao odmijeniti Radunić. Isti je problem u gostujućem sastavu sredinom drugog perioda zahvatio i Ivana Blaću, razlika je u tome što je dotični ostao u igri zbog manjka alternativnih rješenja.

Značajnije rezultatske promjene na tektonskoj bazi počele su se događati tek u posljednjim minutama prvog dijela, kada su obje momčadi već bile ogrezle u bonusu. Škrljevo vodi sa 31:30 bacanjima Rogića, a onda se svira obostrana osobna pogreška Diamantakosu i Raduniću. Puljanin u dresu Škrljeva potom zabija iz 'odbojke', a gostima se nakon promašenih Ceranjinih slobodnih bacanja 'tresu ruke' što koristi Stipčić pa zabija svoju drugu tricu (36:30). Ali, gosti su opet uzvratili pa se tricom Radovčića vratili na poravnanje četrdeset i tri sekunde do poluvremena.

Problem gostima u nastavku bili su prekršaji, ukupno su ih do velikog odmora napravili petnaest (dvostruko više od Škrljeva!), a agilni Blaće imao je četiri. Čekalo se da proradi šut Škrljeva u takvoj situaciji kada gosti jednostavno nisu imali kamo... Promašili su sve u uvodne tri minute drugog poluvremena, a nakon ubačaja Kusa i Radunića publiku je mogao zakucavanjem 'zapaliti' Ceranja (44:38). Ubrzo je na parketu ponovo zaiskrilo, drugi obostrani prekršaj dosuđen je Raduniću i Diamantakosu, što se po sili pravila pretvara u obostranu tehničku pogrešku. Veći je problem za domaće bio u tome što je Radunić došao do četvrtog prekršaja sredinom treće četvrtine, ali je prednost Škrljeva ostala na prilično visokih devet poena ubačajima Perkovića (faulkoš) i Kusa (51:42).

U dvadeset i sedmoj minuti Rogić iz prodora polaže za dvoznamenkastih 55:44. a gosti su opet u bonusu. U petorci su tada bili i Vrkić i Vukičević, momci s tri prekršaja. Primjećivala se tada osjetna razlika u snazi, energiji, ali i najvažnije - govoru tijela koji je odavao dojam da će Škrljevo nakon vodstva od 61:46 (Rogićev petnaesti poen) bez novih turbulencija utakmicu privesti kraju.

Tako je i bilo, domaći su do ulaska u trideset i treću minutu preko osam vezanih Kusovih poena stigli na nedostižnih devetnaest poena viška (73:54). Zanimljivo, do kraja ogleda ostale su zabijene samo dvije trice domaćih u drugom poluvremenu (Rogić, Živko), ali i bez statističkog doprinosa vanjskog šuta domaći su suvereno stigli do osme pobjede u A-1 ligi.

Slijede dva gostovanja u splitsko-dalmatinskoj županiji za kraj regularnog dijela sezone. Najprije 'biti ili ne biti' u Kaštel Sućurcu, a onda i veliki dvoboj sa Splitom. S dvije pobjede Škrljevo je peto. Samo to je na pameti..