Podvodni ribolov: Daniel Gospić peti puta prvak Hrvatske i apsolutni vladar hrvatskog podmorja

Ponedjeljak, 13. srpnja 2015. 10:36 Napisala  Valentina Prokić

Drugo mjesto u konkurenciji 25 ribolovaca iz 20 hrvatskih klubova pripalo je Stjepku Kesiću iz Tribunja, dok je treći bio Tomislav Orlić (Rak Martinšćica)

Daniel Gospić, podvodni ribolovac Škarpine Nerezine treću godinu zaredom, ukupno peti puta, okitio se naslovom prvaka Hrvatske. Gospić je na 24. pojedinačnom prvenstvu Hrvatske održanom u akvatoriju Lošinja u organizaciji SRD Udica oba dana natjecanja bio apsolutni pobjednik te je nadmoćno sa 200 postotnih bodova osvojio svoju petu titulu najboljeg u Hrvatskoj.

Drugo mjesto u konkurenciji 25 ribolovaca iz 20 hrvatskih klubova pripalo je Stjepku Kesiću iz Tribunja sa 111,47 postotnih bodova, dok je treći bio Tomislav Orlić (Rak Martinšćica) sa 105,83 postotna boda. Podbacio je jedan od glavnih favorita Malološinjanin Radoslav Jakupović iz kluba organizatora koji je sa 102,57 postotnih bodova završio na četvrtom mjestu dok je peto mjesto pripalo Talijanu sa stalnom adresom u Hrvatskoj Robertu Mastromauru (Erik Radin Novigrad) sa 97,84 postotna boda. Zanimljivo, Mastromauro je prošle godine bio pobjednik Kupa grada Rovinja kao član talijanske reprezentacije.

Prvog dana natjecanja lovilo se u akvatoriju Ilovika i Orjula gdje je male probleme posebno sa vanjske strane Ilovika stvarala jaka bura. No, to je veća smetnja onima u barci, nego onima ispod površine. Daniel Gospić tijekom pet sati ulovio je pet ugora, tri tabinje, devet šargi, cipla, škrpoća, vranu i dvije škarpine od koji je jedna imala 1398 grama. Njegov ulov donio mu je 30458 težinskih bodova. Stjepko Kesić bio je drugi sa tri ugora i 13 riba te 20426 težinska boda, dok je Radoslav Jakupović završio prvi dan na trećem mjestu sa pet ugora i pet riba što mu je donijelo 17968 bodova.

Prvi dan ostat će upamćen po napadu ugora na Kesića.

- Ulovio sam šarga na 34 metra i krenuo sam rukom po njega na strijeli kada je sa strane iznenada izletio ugor i ugrizao me za ruku. Odmah me pustio, ali srce mi je skoro stalo od šoka. Ugor je bio veliki, gotovo deset kila i u drugom zaronu sam se vratio i ulovio ga, prenio je stjepko Kesić.

Prvog dana natjecanja ulovljena je i najvrijednija riba prvenstva, zubatac od 2422 grama za kojega je posebnu nagradu primio Tonči Siriščević iz Splita. Najteži ulov bio je ugor od 15160 grama kojeg je ulovio, također prvog dana natjecanja, Mate Barešić iz Periske Ploče.

Drugi dan natjecanja odvijao se u akvatoriju Srakana te je bio puno slabiji po količini ulova. No, Gospić je još jednom dokazao zašto je najbolji u Hrvatskoj te je ponovno imao impresivnu žicu nakon pet sati natjecanja. Pet ugora, sedam tabinja, pic, šarag i škarpina krasili su Gospićevu žicu, a vaga je pokazala vrijednost od 21892 težinska boda.

Iznenađenje drugog dana natjecanja priredio je domaći ribolovac Tomislav Orlić, koji je sa četiri ugora i pet riba, odnosno 14590 težinska boda, završio taj dan na drugom mjestu. Treći je bio Talijan Mastromauro sa tri ribe i tri ugora što mu je donijelo 11448 bodova. Stjepko Kesić bio je četvrti sa 9722 težinska boda, a Jakupović peti sa 9540 bodova.

Sjajan rezultat Orliću je na kraju donio skok u ukupnom poretku te prvu broncu na njegovom trećem nastupu na prvenstvu Hrvatske. Bez obzira na dugogodišnje iskustvo Orlić nije previše zainteresiran za nastupe na državnim prvenstvima.

- Nastupio sam jer mi je prvenstvo bilo doma. Htio sam pokazati nekima tko je gazda i bez pomoći klupskih kolega koji su bili zauzeti drugim obavezama osvojio sam medalju, zadovoljno je komentirao Orlić.

Radoslav jakupović priznao je da je podbacio.

- Očekivao sam više i bio sam siguran da to mogu i ostvariti, no jednostavno me nije išlo. Imao sam puno pozicija, ali ribe nije bilo, makla se. Ulovio sam ono što sam našao, ali nije bilo dovoljno. Razočaran sam, ali sada je gotovo, rekao je Radoslav Jakupović.

Prvak Gospić već je prvog dana natjecanja napravio razliku koju je bilo vrlo teško stići.

- Drugog dana uvjeti su bili lošiji, bilo je mutno i hladno nakon 20 metara za razliku od prvog dana kada je bilo bistrije. Razlika je bila velika, ali ipak nisam se mogao opustiti. No, lovio sam laganijim tempom. Napravio sam ono što je trebalo i novi je naslov tu, rekao je Gospić koji je sa osvojenom petom titulom postao najtrofejniji ribolovac hrvatskih prvenstava.

Naslov u Lošinju  treći mu je uzastopni. Više od Gospića ima aktualni izbornik Branko Ikić, koji je u svojoj karijeri osvojio sedam naslova prvaka, ali tri su osvojena u Jugoslaviji, četiri u Hrvatskoj. Ikić je i jedini uz Gospića koji je tri puta zaredom bio prvak.

Lošinjsko prvenstvo ostat će zabilježeno u povijesti i po prvom nastupu jedne djevojke. Gabriela Milićević, koja je osvojila treće mjesto na Međužupanijskom prvenstvu južnog Jadrana natjecala se sa starijim i iskusnijim kolegama. 17-godišnja Milićević bila je i najmlađa natjecateljica, a tijekom dva dana ulovila je jednog šarga te završila na 23. mjestu. Gabrijelu je na natjecanju pratio njen otac Tomislav, ribolovac i sudac, koji joj je bio barkariol. Malološinjska Udica sjajno je organizirala natjecanje, te još jednom pokazala da će biti dostojan domaćin Euroafričkog prvenstva 2017. godine.