Završna natjecanja utrke 26. Homo si teć – Rijeka Run najavili su Marko Filipović, gradonačelnik grada Rijeke, Vladimir Cvjetan, potpredsjednik Riječkog sportskog saveza, Jelena Grubelić Kušeta, voditeljica poslovne podrške TZ grada Rijeke, Tea Čorak, udruga Terra, Nina Goleš, direktorica Poduzetničkog centra Erste banke, Alma Antičević, područna menadžerica dm-a Mirta Rustja, predstavnica PK-Palfinger Kran i Matko Verbič, voditelj korporativne prodaje A.1
“Homo si teć – Rijeka Run” izrastao je iz utrke Homo si teć, koja se prvi put održala 1998. godine.
Kroz godine broj utrka na festivalu je rastao, a i sam se festival raširio na tri tjedna održavanja.
Građani su manifestaciju prigrlili kao svoju i redovito joj se odazivaju pa je Homo si teć danas dio riječkog identiteta i prepoznatljivi riječki brand koji spaja promociju rekreacije i zdravog načina života s natjecateljskim dijelom događaja namijenjenom svima željnima nadmetanja i ostvarivanja rezultata.
Festival okuplja sve generacije: sportaše, rekreativce, školarce, studente, invalide, slabovidne, umirovljenike, odnosno sve kategorije građana koji mogu u tri vikenda održavanja festivala pronaći svoju idealnu trasu i kilometražu.
Nakon već održanih utrka: Trsatskim stubama – 539 skok i Molo longo, završnica festivala, pored velike humanitarne utrke građana po kojoj cijela manifestacija i nosi ime nudi i utrku vrtićaraca i njihovih roditelja dm mići trk, Memorijal Milke Milinković za osobe s invaliditetom i slabovidne osobe te čitav natjecateljskih utrka duljine 21km, 10km, 3x7km i 5km. U natjecateljskom dijelu ove godine sudjeluju sportaši iz devet zemalja, a među njima i sportaši iz Argentine, Indije, Kenije i Australije.
Pozdravljajući predstavnike medija gradonačelnik Marko Filipović kazao je da vjeruje da će u nedjelju, 13. travnja, od jutarnjih sati u cijelom nizu utrka svatko moći pronaći nešto za sebe, od rekreativaca, profesionalnih sportaša, djece, mladih te najstarijih.
- Ova utrka nije samo sportski događaj; ona je kroz godine postala simbol i brend našega grada koji svake godine okupi na tisuće ljudi iz cijele regije i šire, kako bi zajedno pretrčali određeni broj kilometara, ali i promovirali sport, rekreaciju i zdrav način života. Osim toga, ima i svoj humanitarni karakter koji je ove godine usmjeren na udrugu Terra, i projekt Slon telefon. Promocija sporta jedan je od fokusa našega rada, što dokazuju izdvajanja iz gradskog proračuna, koja su u ovoj godini najveća do sada. S tim ciljem nastavljamo i dalje kako bismo sport i sportsku infrastrukturu podigli na višu razinu kvalitete i učinili što atraktivnijom svim našim sugrađanima, malim i velikim, profesionalnim sportašima, ili rekreativcima. Kao gradonačelnik ponosan sam na to što ova manifestacija ne promovira samo sport i rekreaciju, već dodatno pozicionira Rijeku kao urbanu turističku destinaciju i mjesto koje promiče zdrav način života i aktivno sudjelovanje u zajednici, rekao je gradonačelnik.
Filipović je zahvalio organizatorima i volonterima koji su svojim trudom i predanošću omogućili da ova manifestacija raste i razvija se iz godine u godinu, kao i sponzorima koji prate manifestaciju te pozvao sve sugrađane da, ukoliko još nisu, u ovih par dana do vikenda, kupe majice na RijekaRun štandu i budu dijelom ovogodišnjeg, 26. Festivala sporta i rekreacije u našem – gradu koji trči.
Velika završnica Festivala sporta i rekreacije
U nedjelju, 13. travnja u središtu Rijeke trčat će se čak 7 utrka: 21. riječki polumaraton, utrka štafeta 3×7, Desetka, Erste Petica, utrka građana “Homo si teč”, dm miči trk i Memorijal Milke Milinkovič. Polumaraton je nositelj međunarodnog AIMS certifikata i 5 zvjezdica za kvalitetu i sigurnost krovne europske atletske udruge “European Athletics”, što ga ne samo stavlja u uzak krug domaćih utrka s tim priznanjem, već čini i atraktivnim za trkače iz inozemstva.
Vrijedi istaknuti i popularne nenatjecateljske utrke. Uz najpoznatiju humanitarnu utrku građana Homo si teć, tu su dm miči trk s brojnim mališanima i njihovim roditeljima koji će zajedno istrčati stazu dužine 540 metara, od Korza do Trga 111. brigade HV, te Memorijal Milke Milinović, koju će na istoj stazi istrčati osobe s invaliditetom i slabovidne osobe, oduševljavajući nas sve svojom snagom volje i motivacijom te pokazujući kako je moguće sve što naumimo.
Utrka nosi naziv Memorijal Milke Milinković u čast naše proslavljene paraolimpijke koja je svake godine sudjelovala na festivalu.
Domaći trkači čine većinu sudionika natjecateljskih utrka.
No, na listama trkača nalaze se i sudionici iz Slovenije, Njemačke, Italije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Srbije, Austrije, Norveške, Švedske, Ukrajine, Španjolske, Belgije i Češke, ali i udaljenih zemalja poput Kenije, Australije, Argentine i Indije.
Niz domaćih klubova pomaže u tehničkoj realizaciji utrka, poput Triatlon kluba Ri Val, Atletskog kluba Kvarner i Veslačkog kluba Jadran, a svakako treba istaknuti i vrijedne volontere iz Volonterskog programa HKD-a na Sušaku te članove Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatske.