TREĆA HNL - ZAPAD

Opatija pokleknula u Senju, Novigrad na bod zaostatka

Subota, 01. ožujka 2014. 18:25 Napisao/la  SC

17. kolo: Nehaj - Opatija 2:1, Novigrad - Orijent 5:1, Halubjan - Mladost 0:1, Crikvenica - Naprijed 1:3

Treća HNL, 17. kolo

NEHAJ - OPATIJA 2:1

Igralište Nehaj. Gledatelja: 100. Sudac: Branko Vučinić (Rijeka).

Strijelci: 1:0 Pećanić (17'), 2:0 Lopac (42'), 2:1 Bjelanović (64').

Žuti kartoni: Prpić, Pećanić, Tomac, Lopac, Baričević (Nehaj), Rudan, Erceg (Opatija).

Crveni karton: Gnip (81', drugi žuti)

NEHAJ: Baričević, Šebalj, Draženović, Vrban, Dabac, Prpić, Tomac (od 69' D. Vukelić), Lopac, Pećanić, Rukavina, Hajdini.

OPATIJA: Peterfai, Brozović, Bjelanović, Rudan, Gnip, Smolić-Ročak (od 46' Mance), Lazić, Kolić, Vlatković, Erceg, Čubelić (od 46' Radomir).

Nogometaši Opatije na gostovanju u Senju doživjeli su treći poraz sezone omogućivši Novigradu da uoči međusobnog ogleda stigne na samo bod zaostatka. Bila je to utakmica na teškom terenu na kojem se domaćin bolje snašao.

„Boj ne bije svjetlo oružje, već boj bije uskočko srce“ - opća je konstatacija svih gledatelja, igrača, ali i većine gostiju poslije utakmice Opatije i Nehaja, koji su uoči ove utakmice bili udaljeni velikih 16 bodova na ljestvici. Nehaj, klub s najmanjim proračunom u ligi, unio je svo znanje, htijenje, srce, posebno u prvom poluvremenu igrajući kao da je u igri veliki novčani ulog. Ali postoji i ona „da nije u šoldima sve“.

Već u 3. minuti Čubelić je sjajno zapucao prema Baričeviću, ali je uslijedila lijepa parada i prvi od devet gostujućih kornera na utakmici. Još 2-3 minute trajala je opsada domaćega gola, ali je vremenom počela slabiti. U sredini terena Opatija, fizički jača ekipa, djelovala je u duelima čvršće. U 17. velika radost domaćih igrača i navijača. Antonio Rukavina precizno ubacuje loptu pred vratarski prostor Opatije, a Pečanić laganim trzajem glavom matira nemoćnog Peterfala za 1:0.  U 41. Baričević rukom baca kontru za prodornog Hajdinija, čak na polovicu Opatije. Slijedi ubačaj u sredinu, a potom rijetko viđeni pogodak Lopca sa 23 metra - 2:0. Gledatelji su bar na trenutak mogli i na svojem travnjaku pod Nehaj kulom vidjeti sjajan pogodak. Majstorstvo za aplauz na otvorenom.

Na odmoru u sastav Opatije ulaze Mance i Radomir. Promjena donosi veliki pomak u igri gostiju. Opatija niže prilike. Već u 47. Rudan puca za malo kraj gola, dvije minute kasnije Brozović je za malo neprecizan glavom. U dosta ranoj fazi Bjelanović uspijeva utakmicu dovesti u neizvjesnost. Najspretniji je u gužvi pred nemoćnim Baričevićem za 2:1. Odmah u idućoj minuti, nakon kornera, lopta pada i na domaću prečku. Opatija sa svim snagama kreće po izjednačenje.

Domaći igrači velikom željom pokazali su i na svojem travnjaku, da dobro izdanje u prvom kolu na Krku nije bilo slučajno. Posljednjih desetak minuta ima i obostrane grubosti. Sijevaju kartoni svih boja - opravdano.
U završnici utakmice (85.) Rukavina sjajno puca sa dvadesetak metara za malo pokraj gola, a u sudačkoj nadoknadi i Peterfai padom u noge spašava svoja vrata. (T. Lončarić)

NOVIGRAD - ORIJENT 5:1

Igralište Laco. Gledatelja: 100. Sudac: Marin Vidulin (Kanfanar).

Strijelci: 1:0 Mileusnić (12'), 2:0 Ćorić (27'), 3:0 Leskur (45'-ag), 4:0 E. Valenta (60'), 4:1 Kovačević (74'), 5:1 Devović (79').

Žuti kartoni: Štanfel, Nemetz, Polegubić (Orijent).

NOVIGRAD: Beblek, Višković, D. Valenta, Mileusnić, Tomašević (od 75' Sinčić), E. Valenta, Živulić, Ćorić, Ugrina (o 61' Devović) Tatar (od 68' Beletić), Grbac.

ORIJENT: Grabovac, Nemetz (od 58' Pleše), Leskur, Polegubić, Inić, Guerieri, Štanfel (od 65' Kuduzović), Pašuld (od 52' Babić), Kovačević, Škarica, Kuši.

Orijent u subotu nije bio pravi protivnik Novigradu na Lacu. Već nakon 45 minuta bilo je sve gotovo, a ne treba ni govoriti da je u prvom planu bio Paolo Grbac, strijelac i asistent, sve po potrebi. Apsolutna premoć Novigrađana započela je odmah po početku susreta, a već u 11. minuti poveli su nogometaši Damira Milinovića. Grbac je izveo kornera, a Mileusnić trzajem glave loptu poslao u vratnicu od koje se lopta odbila u mrežu - 1:0.

U 25. minuti Ćorić nepotrebnim dodavanjem upropaštava izglednu prigodu. Dvije minute kasnije mladi slavonski napadač bio je nešto sebičniji, pa je loptu poslao s 15 metara u malu mrežicu za povećanje domaćeg vodstva - 2:0.

Do kraja prvog dijela treba izdvojiti udarac Emanuela Valente kada je lopta prošla tik pored desnih rašlji u 36. minuti, te pogodak u posljednjoj minuti. Tatar je vukao kontru, odigrao za Grpca koji uz pomoć bloka matira Grabovca za visokih 3:0.

Drugo poluvrijeme donijelo je prelijepi pogodaka Emanuela Valente. On je loptu primio od prezimenjaka Diega, a onda lažnjakom riješio se dvojice nogometaša Orijenta, te na kraju pogodio za 4:0.

Nešto bolja igra Orijenta, bolje rečeno opuštanje Novigrađana, urodilo je pogotkom Kovačevića glavom - 4:1. Ipak, do kraja susreta domaći postižu još jedan pogodak. Živulić je na desnoj strani napravio „dar mar“ u gostujućoj obrani, dao za Ćorića, on vidi slobodnog Devovića koji glavom postavlja konačnih 5:1.

HALUBJAN - MLADOST 0:1

Igralište Brnasi. Gledatelja: 70. Sudac: Milan Kukuljan (Podkilavac).

Strijelac: 0:1 Belli (49').

Žuti kartoni: Plecić, Miletić, Vukelić (Halubjan), Deak, Funčić, Tomić (Mladost).

HALUBJAN: Raspor, Omerović, Morić, Miletić, Pinjuh, Kinkela, Štimac (od 71' Samardžija), Alilović (od 66' Vukelić), Josipović, Šanjug, Plecić (od 78' Monjac).

MLADOST: Perković, Livović, Šistek, Tomić, Racan, Halilović (od 78' Škiljan), Belli (od 90' Peruško), Bogdan, Valčić, Funčić, Deak.

Neočekivana pobjeda fažanske Mladosti na Brnasima. Nogometaši Nenada Kostešića iz kola u kolo pokazuju da njihova pozicija na ljestvici nije slučajna, već da se radi o jednoj od boljih momčadi u ligi. Nakon izuzetno lošeg prvog poluvremena, Fažanci su poveli početkom drugog. Sudac Kukuljan dosudio je jedan prekršaj na 25 metara od gola Raspora.

Lopti je pristupio Igor Belli i sjajnim udarcem pogodio same rašlje - 0:1. Eurogol u ovosezonskom debiju za Fažance. Imali su i domaće svoje prigode, ali je Perković obranio udarce Štimca i Plecića. Do kraja susreta Halilović je promašio „zicer“, odnosno obranio mu ga je Raspor, a Valčićev udarac s 16 metara okončao je pokraj vratiju. Halubjan, unatoč pritiscima, nije uspio izjednačiti.

CRIKVENICA - NAPRIJED 1:3

Gradsko stadion. Gledatelja: 100. Sudac: Petar Pejkunović (Potpićan)

Strijelci: 0:1 Behđeti (1'), 0:2 Behđeti (21'), 1:2 Valenčić (22'-ag), 1:3 Jugović (85').

Žuti kartoni: Brajković, Vukić (Crikvenica), Behđeti, Valenčić, Kanjer (Naprijed).

Crveni karton: Radmanović (31', prekršaj nad suparničkim igračem u izglednoj poziciji za postizanje pogotka).

CRIKVENICA: Srok, Ivić, Mazzarolli (od 73' Smojver), Uremović, Špalj, Vukić (od 62' Petrinović), Njegovan (od 46' Kuna), Rubčić, Brajković, Butorac, Jovanović.

NAPRIJED: Berković, Kružić, Valenčić, Kanjer, Murica, Radmanović, Jugović, Škulić (od 54' Devčić), Petrović, Lukačić (od 37' Savić), Behđeti (od 75' Ende).

Nogometaši Naprijeda slavili su na gostovanju u Crikvenici upisavši tri boda nakon pet mjeseci!  Posljednji put Naprijed je ove sezone slavio 28. rujna kada je na domaćem terenu pobijedio Nehaj 2:0. Veliki udarac ambicijama Crikvenice zadali su susjedi iz Hreljina.  Blijedog, i na trenutke nezainteresiranog domaćina,  načeli su već u 39. sekundi utakmice. Škulić se sjurio po desnoj strani, pronašao u kaznenom prostoru „vižljastog“ Behđetija, koji se odlično snalazi pokraj domaćih „nebodera“ Uremovića i Špalja i pogađa za rano vodstvo 0:1. Nakon 20 minuta igre rezultat je već 0:2. Behđeti ponovo izlazi kao pobjednik u kaznenom prostoru domaćina i povećava rezultat - 0:2. Samo minutu kasnije rezultat je smanjen na 1:2. Butorac pokušava pronaći glavu jednog od svojih napadača, lopta zastaje na nozi Valenčića koji pogađa svoju vlastitu mrežu - 1:2.

U 32. minuti novi šok za goste. Jovanović ide sam prema golu Naprijeda, ali na ulasku u kazneni prostor sa leđa ga ruši Radmanović. Za glavnog suca utakmice Pejkunovića ovo je vjerojatno bila i najlakša odluka cijelog susreta, a kapetan gostiju mogao je puno ranije od svojih suigrača pod tuš. Trener gostiju Saša Peršon mijenja raspored i sustav svoje igre. Žrtvuje i povlači iz igre Lukačića, žrtvuje i Behđetija koga povlači na centar i zatvara se u bunker u nadi da u nastavku utakmice iz kontre matira domaćina.

S druge strane igrač više domaćina nije se primijetio. Crikvenica je imala posjed, ali ne i kvalitetu da ugrozi odlično postavljene goste. Domaći strateg posljednjih pola sata utakmice u napad baca stopera Špalja u nadi da će on možda spustiti koju loptu svojim napadačima, ali zapravo je dobio veliku gužvu i promet na suparničkoj polovici. Još se jednom pokazalo da teorija i praksa igranja igrača više ne idu ruku pod ruku. Statični domaćin samo je pogledom pratio igrača sa loptom, bez trke i otvaranja prostora. Kazna je stigla u 83. minuti utakmice. Jugović je projurio kroz domaću obranu, izašao sam na nemoćnog Sroka koji prvi pokušaj nekako zaustavlja, ali ne i drugi, te donosi veliku radost svojim suigračima i navijačima. (S. Lončarić)

JADRAN - RUDAR 4:0

Igralište Veli Jože. Gledatelja: 150. Sudac: Goran Krneta (Umag).

Strijelci: 1:0 Baša (23'), 2:0 Sumić (43'), 3:0 Baša (51'), 4:0 Legović (52').

Žuti kartoni: Sumić (Jadran), Fejzić, Sertić, Stepčić, Kurtić (Rudar).

JADRAN: Petrušić, Sumić (od 46' Banić), Tikas, Baša, Ereiz, Kepčija, Udovičić, Đurić, Legović (od 57' Belušić), Dujanić (od 18' Temaj), Krizmanić.

RUDAR:  Vozila, Munjas, Čudić (od 57' Klapčić), Juričić, Mehić, Sertić (od 46' Kurtić), Fejzić (od 64' Miletić), Matulja, Dobrić, Kurtić, Stepčić.

Jadran se osvetio Rudaru za jesenski visoki poraz u Labinu. Labinjani su bili suviše indisponirani da bi osvojili barem bod, a na drugoj strani je stajala vrlo raspoložena Mostahinićeva momčad. Da stvar za Porečane bude bolja, Šajete su ovih dana javno obznanile novu himnu kluba, te im je ova pobjeda stigla kao zahvala od strane nogometaša.

Momčadi su oprezno krenule u susret, u prvoj polovici prvog dijela nije bilo nikakvih prijetnji, samo žustra borba između dva šesnaesterca. Međutim, u 23. minuti, trese se gostujuća mreža. Nakon centaršuta Krizmanića, Fejzić krivo zahvaća loptu i ona je završila u Vozilinoj mreži za veliko slavlje Šajeta - 1:0.

Do predaha prednost Porečana se udvostručila nakon pogotka Sumića na drugoj vratnici u smiraju prvog dijela - 2:0. U drugom dijelu gosti još lošiji pa Porečani preko Baše  i Legovića stižu do visokih 4:0 već do 52. minute. Nakon dva „brza“ pogotka Jadrana i jedna i druga momčad jedva je čekala kraj utakmice.

ROVINJ - BUJE 0:2

Igralište Valbruna. Gledatelja: 100. Sudac: Vedran Jelenčić (Kastav).

Strijelci: 0:1 Kapular (14'), 0:2 Huskić (54').

Žuti kartoni: Uran, Stević (Buje).

ROVINJ: Orbanić, Tomakh, Budicin, Pavić, Ljubešić (od 30' Cvijetić), Hadžić, Barlecaj, Gjurchinoski (od 46' Krajcar), Tanković, Batelić, Horvat (od 68' Vasilj).

BUJE: Kolar, Bašić (od 71' Mehmedagić), Uran, Stević, Huskić, Fabijančić, Šendula, Bešić, Bojić, Kapular (od 88' Vitić), Premužić (od 46' Šoškić).