TREĆA HNL - ZAPAD

Slavlje Orijenta, Naprijeda i Grobničana

Subota, 31. kolovoza 2013. 19:11 Napisao/la  SC

Orijent je svladao Novigrad 2:0, Naprijed je bio bolji od Crikvenice (2:1), a Grobničan od Vinodola (2:1)

Treća HNL Zapad – 2. kolo

ORIJENT – NOVIGRAD 2:0

Stadion Krimeja. Gledatelja 500

Sudac: Zoran Janković (Rijeka)

Strijelci: 1:0 Mikulić (65) 2:0 Kuši (77)

Žuti kartoni: Mikulić (Orijent)

ORIJENT: Torbarina, Brkljača, Leskur, Rabar, Inić, Nemetz, Žarić (46 Jasprica), Smolić-Ročak, Mikulić (75 Babić), Škarica, Juničić (59 Kuši)

NOVIGRAD: Beblek, E. Valenta, Mofardin, D. Valenta, Mileusnić, Tomašević, Bojkić (60 Ragać, Živulić (86 Šimičić), Tatar, Vrdoljak, Beletić (74 Višković)

U premijernom nastupu pred domaćom publikom u novoj sezoni nogometaši Orijenta svladali su Novigrad 2:0. Bila je to teška i ne odveć sadržajna utakmica, posebice u prvom poluvremenu. Oba pogotka domaći su postigli nakon individualnih bljeskova, učinili su Crveni dovoljno za prvi ovosezonski trobod.

Domaći su se gusto postavili u sredini terena, ne dopuštavši pritom Novigradu da složi bilo kakvu izglednu situaciju u prvom dijelu. Već nakon tri minute igre Leskur i Juničić lijepo kombiniraju na lijevoj strani, a Leskurov udarac završava pored gola. Time su momci Davora Dželalije nagovjestili blagu terensku inicijativu, koju će kasnije oploditi pogocima.

U 12. minuti Žarić izvodi korner s desne strane, na drugoj vratnici je kapetan Inić, no crvena 'petica' ne uspijeva loptu glavom skrenuti u mrežu već ona odlazi pored gola vratara Bebleka. Kada bi ekipa Novigrada bila u napadu njihova bi obrana stajala gotovo na centru, duboko su bili postavljeni gostujući stoperi što je domaćima otvaralo dosta prostora u brzim protunapadima. Igrala se osamnaesta minuta kada je Juničić zaprijetio iz slobodnog udarca, no vratar Beblek odbio je loptu daleko iz svog kaznenog prostora. Dobar je pokušaj (23) imao Škarica iz voleja. Juničić mu je nakon slobodnog udarca s desne strane spustio loptu glavom, no Škaričin lijep udarac odlazi preko vrata.

Prvu kakvu-takvu prigodu na utakmici gosti su imali u 27. minuti kada na rubu kaznenog prostora kombiniraju Bojkić i Valenta, namještaju udarac Tomaševiću, a sve završava bez prijetnji po Torbarinu. To je bilo uglavnom sve što se od gostiju moglo vidjeti u prvome dijelu, a crveni su nastavili s prijetnjama. Odmah nakon prilike gostiju bilo je oštro i na drugoj strani kada Nemetz šalje oštru loptu iz lijevog kuta u šesnaesterac, no tamo nije bilo nikog od domaćih napadača.

Do kraja poluvremena Orijent je imao još dvije izgledne prilike. Najprije je Mikulić (32) glavom pucao kraj stative nakon ubačaja Leskura, a tri minute kasnije domaći lijevi bek ponovno dobro upošljava, ovoga puta Mikulića, no i njegov udarac glavom odlazi preko gola.

U nastavku su domaći bili kud i kamo konkretniji, pa se osim dva pogotka moglo vidjeti još mnoštvo pokušaja domaćih nogometaša. U 48. minuti je tako Škarica izveo oštar slobodni udarac s desne poludistance,  ali samo do vratara Bebleka koji loptu hvata u naručje. Sedam minuta kasnije Orijent je imao najbolju priliku u dotadašnjem tijeku susreta. Škarica iz sredine terena odlično upošljava Mikulića u punom trku, no domaća 'devetka' u duelu s vratarom Beblekom izlazi kratkih rukava. vratar Novigrada odlično je ušao u Mikulićev udarac.

Red za prvi gol došao je u 65. minuti kada je slobodan udarac s tridesetak metara izveo Škarica, a loptu glavom iza Bebleka pospremio Stjepan Mikulić. Bila je to kruna svih pokušaja Orijenta, zasluženo su domaći poveli nakon što su čitavo vrijeme utakmice bili bolja i konkretnija momčad. Nastavili su oni i dalje prijetiti, posebice nakon ulaska Sanela Kušija. Mladi je napadač bio u prilici postići pogodak u 69. minuti, no na odličnu dubinsku loptu Škarice Kuši je reagirao traljavo. Sedam minuta kasnije Kuši je dobro potegao po desnu stranu, uputio se poluokomito prema vratima, ubacio loptu u sredinu no ondje se ne snalaze Babić i Škarica.

Minutu nakon te akcije pao je pogodak. Ovoga je puta Kuši nakon proigravanja Jasprice sam izašao pred Bebleka, pričekao njegovu reakciju i onda ga matirao, kada je ovaj već bio na travi za konačnih 2:0. Gosti su do kraja pokušavali postići pogodak, najbliže su mu bili u 86. minuti kada je Ragać zakasnio na drugoj vratnici na poslanu loptu Emanuela Valente.

Orijent je tako pobjedio u prvoj ovosezonskoj domaćoj utakmici, upisao važne bodove prije ogleda s Opatijom u idućem kolu (subota, 17 sati), i stekao određenu dozu samopouzdanja pred obveze koje ga čekaju. Novigrad je, čini se, jača ekipa na papiru nego što to pokazuje na travnjaku. Njihovo prvo ime Haris Mehmedagić nije ulazio s klupe, a Damir Milinović na klupi nije mogao posložiti momčad onako kako je namjeravao, otvoreno i napadački, kao u prvom kolu protiv Opatije. (Patrik Mršnik)

VINODOL – GROBNIČAN 1:2

Igralište Bahalin. Gledatelja: 280. Sudac: Rašić (Zaprešić)

Strijelci: 1:0 Tucaković (33.), 1:1 Sertić (55.), 1:2 Glavaš (56.).

VINODOL: Hodžić, Burić, Gašparović, Lenac, Batkoski, Rubčić (od 61. Jelenović),
Šmit, Tomić, Tucaković, Filipović (od 80. Marković), Petrinović (od 69. Mamuša).

GROBNIČAN: Ciani, Jukić, Vukelić, Glavaš, Perić, Cianci, Sobotinčić, Nenadić, Miškulin (od 46. Gašpert), Grbac (83. Prtenjača), Avgustinović  ( od 46. Sertić),.

Odlučujuće drugo poluvrijeme u potpunosti je pripalo gostima. Vratar Hodžić, sa 3-4 atraktivne intervencije zadržao je rezultat, koji su gosti u nepunih 60 sekundi nastavka, preokrenuli u svoju korist. Trener Gajzler, na odmoru je izvršio dvije učinkovite izmjene, koje su već nakon desetak minuta donijele radost na tribine Bahalina, gdje su gosti u najmanju ruku imali polovični broj navijača.

Domaći napadač Tucaković imao je prvu priliku u 16. minuti, na ubačaj Petrinovića, ali bez učinka. U 28. minuti opasan je i Šmit, ali Ciani nema potrebe za intervencijom.

Majstorski potez Tucakovića u 33. minuti donosi vodstvo Vinodolu. Minijatura sastavljena od maestralnog prihvata lopte, varka obrane Grobničana i egzekucija sa 15 metara. Lopta pogađa vratnicu i ulazi u gol - 1:0.

U nastavku sve vrijedno i zanimljivo događa se pred golom Hodžića. Ritam Vinodola iz prvog dijela utakmice je uvenuo, a izmjene Gajzlera, pokazale su  se učinkovitim, iako je trener Grobničana na kraju utakmice bio nezadovoljan ućinkom svojih igrača.

Najprije Grbac u 53. minuti najavljuje poduže razdoblje pritiska na domaći gol. Prvu opasnost otklanja Hodžić, ali potom slijede golovi u domaćoj mreži. U 55. minuti na ubačaj Perića, Sertić nema prepreka da izjednači rezultat. Potpuno sam može birati i stranu nemoćnog Hodžića - 1:1. Domaća obrana još se nije snašla, a Glavaš je iskoristio pometnju u domaćim redovima 2:1. Preostalih pola sata sve značajnije diogađa se pred vratima Hodžića.

U 64. minuti atraktivna obrana Hodžića, na udarac Ciancia, pa u 70. i 72. minuti pokušaje Perića. U 75. minuti Iz okreta odlično puca Sertić, ali je domaći vratar na mjestu, kao i u sučeljavanju sa istim igračem u 80. minuti. (S. Lončarić)

Pogodak za tri boda - Kristijan Glavaš (Grobničan)

OPATIJA - NEHAJ 2:1

Igralište NK Opatija. Gledatelja: 100. Sudac: Tomislav Frlan (Podhum).

Strijelci: 1:0 Mance (32'), 2:0 Lazić (75'), 2:1 Vukelić (85').

Žuti kartoni: Lazić (Opatija).

OPATIJA: Peterfai, Tkalčević, Francetić (od 49' Radomir), Šuker, Dunković (od 67' Brajković), Mance, Rudan, Žgomba (od 46' Krešić), Lazić, Kolić, Erceg.

NEHAJ: Baričević, Šebalj (od 78' Pejanović), Massarini, Vukelić, Dabac, Vila (od 65' Tomac), Lopac, Pećanić, Hajdini, Žunić, Rubčić.

Nogometaši Opatije upisali su prvu prvenstvenu pobjedu sezone svladavši Nehaj 2:1, a u tome ime je pomogao vratar gostiju Igor Baričević. Utakmica nije ponudila previše uzbuđenja, domaćin je  poveo u 32. minuti pogotkom Mancea. Nakon udarca nogometaša Opatije, lopta je odskočila pred gostujućim vratarem i na iznenađenje svih završila u mreži.

Opatija je bila konkretnija u nastavku utakmice, ali dobru priliku nije iskoristio Rudan. Presudni drugi gol postigao je Danijel Lazić. Nogometaš Opatije iskoristio je dodavanje Radomira koji je stigao do lopte nakon još jedne slabe reakcije vratara Baričevića. U završnici utakmice gosti su uspjeli samo smanjiti rezultat, Rubčić je pronašao Vukelića koji je pogodio za 1:2.

MLADOST - HALUBJAN 2:1

Igralište Oliva. Gledatelja: 150. Sudac: Danijel Klarić (Ratulje).

Strijelci: 1:0 Funčić (23'), 2:0 Peruško (78'), 2:1 Begić (90').

Žuti kartoni: Štimac, Pinjuh, Morić (Halubjan).

Crveni karton: Raspor (drugi žuti, 90').

MLADOST: Perković, Livović, Racan, Škiljan (od 88' T. Bagarić), Tomić, M. Bagarić, Halilović, Bogdan, Funčić, Deak, Kostešić (od 90' Kaić).

HALUBJAN: Raspor, Kinkela, Morić, Miletić, Pinjuh, Omerović (od 78' Begić), Štimac, Josić, Szabo (od 66' Kučinić), Šanjug, Alilović (od 66' Bilobrk).

Nogometaši Mladosti svladali su Halubjan i upisali drugu pobjedu. Na domaćoj Olivi svladali su solidnu momčad Halubjana. Prije prvog zvižduka primili su i pehar za lanjsko osvajanje I ŽNL.

Utakmicu su bolje otvorili domaći. Već je u sedmoj minuti Tomić sa šest metara imao lijepu poziciju za udarac, ali lopta odlazi preko gola. U 16. minuti Perković brani odličan udarac Šanjuga.

Sedam minuta kasnije domaći slave. Kostešić je pobjegao pažnji Morića, potonji ga srušio u šesnaestercu, a sudac Klarić pokazao na jedanaesterac. Funčić je preciznim udarcem doveo domaće u vodstvo.

Do kraja poluvremena Kostešić je mogao udvostručiti vodstvo domaćih, ali je napravio potez previše u 37. minuti, iako je imao otvoren udarac na 18 metara od gola.

Nastavak je donio usporenu igru obje momčadi. Ipak, u 78. minuti Funčić krade loptu na polovici gostiju, dugom dijagonalom pronalazi mladog Davida Peruška koji se oslobađa čuvara te rutinirano pogađa za 2:0.

Nakon pogotka lijepu prigodu imao je Štimac, ali njegov udarac sa 18 metara u lijeve rašlje brani Perković. Do kraja susreta gosti smanjuju preko Armanda Begića nakon kornera iz gužve.

U posljednjoj minuti penal za domaće, drugi na utakmici. Izgubio je Pinjuh loptu na centru, Matija Bagarić se sjurio prema golu, vratar Raspor ga srušio u šesnaestercu te time zaradio isključujući karton, ali je Tomiću jedanaesterac obranio gostujući igrač.

NAPRIJED - CRIKVENICA 2:1

Igralište Lonja. Gledatelja: 150. Sudac: Marko Balen (Rijeka).

Strijelci: 1:0 Devčić (33'), 1:1 Pišković (71'), 2:1 Savić (74').

Žuti kartoni: Lukačić, Devčić, Radmanović (Naprijed), Uremović, Špalj, Kuna, Brajković, Petrinović (Crikvenica).

NAPRIJED: Berković, Kružić, Ende, Savić, Valenčić, Radmanović, Škulić (od 79' Slavujević), Jugović, Petrović, Lukačić (od 70' Dorčić), Devčić (od 63' Perušić).

CRIKVENICA: Čučić, Ivić, Mazzarolli, Uremović, Špalj, Kuna (od 68' Petrinović), Pišković, Mišković (od 46' Vukić), Brajković, Butorac, Jovanović (od 14' Jug).

Bio je to lokalni derbi, a Naprijed i Crikvenica tražili su bodove nakon poraza u prvom kolu. Ovoga puta spretniji i sretniji bili su Hreljani koji su stigli do važne pobjede pogotkom Savića u 74. minuti. Inače, Naprijed je ovoga puta bio lišen i pomoći trenera Andreja Živkovića koji je bio odsutan zbog privatnih obaveza.

- S obzirom na izostanak nekolicine igrača, ali i trenera, na kraju je najvažnije da smo uzeli tri boda. Utakmica je bila vrlo tvrda i teška, na kraju smo imali dosta sreće. Crikvenica nas je pritisnula u drugom dijelu i stigla do izjednačenja, ali eto mi smo na kraju slavili i uz dozu sreće zabili taj drugi gol, rekao je Nikola Radmanović, nogometaš Naprijeda.

BUJE - ROVINJ 1:1

Gradski stadion. Gledatelja: 150. Sudac: Petar Pejkunović (Potpićan).

Strijelci: 0:1 Barlecaj (65'-11m), 1:1 Šendula (75').

Žuti kartoni: Uzelac (Buje), Starčić, Gjurchinoski, Qosa, Perković (Rovinj).

BUJE: Košćuk, Uran, Horvat (od 64' Premužić), Stević, Uzelac, Fabijančić, Šendula, Mehmeagić, Jukan, Kapular (od 77' Pjevović), Petak (od 46' Bešić).

ROVINJ: Starčić, Budicin, Pavić, Matić, Cvijetić (od 90' Lapić), Krijan, Barlecaj, Gjurchinoski (od 17' Krajcar), Tanković, Qosa, Perković (od 60' Koraca).

Nogometaši Buja i Rovinja podijelili su bodove u utakmici koja nije ponudila previše. Gosti su poveli u 65. minuti. Gjurchinoski je pobjegao, Uzelac ga je zaustavio prekršajem i sudac Pejkunović pokazao je na bijelu točku. Siguran je bio Barlecaj - 0:1. Domaćin je stigao do boda deset minuta kasnije. Premužić je ubacio loptu, a Šendula pogodio za konačnih - 1:1.

RUDAR - JADRAN POREČ 4:1

Gradski stadion. Gledatelja: 350. Sudac: Marin Vidulin (Kanfanar).

Strijelci: 0:1 Kepčija (8'-11m), 1:1 Čudić (12'), 2:1 Kurtić (45'), 3:1 Juričić (82'-11m), 4:1 Juričić (84').

Žuti karton: Barišić (Rudar), Petrušić (Jadran).

Crveni karton (Grgurić, Jadran, 45').

RUDAR: Šumberac, Načinović, Kurtić, Čudić, Juričić, Mehić (od 71' Klapčić), Fejzić (od 50' Kurtić), Barišić, Matulja (od 60' Černjul), Dobrić, Stepčić.

JADRAN: Petrušić, Ilić (od 75' Užila), Grgurić, Tikas, Ereiz (od 46' Krizmanić), Kepčija, Sumić, Legović, Abuselyana, Dujanić, Drkić.

Nogometaši Rudara uvjerljivo su stigli do tri boda protiv Jadrana. Gosti iz Poreča otvorili su utakmicom pogotkom Kepčije s bijele točke u osmoj minuti, ali ostalo je pripalo domaćinu.

Čudić je izjednačio u 12. minuti, a potpuni preokret i šok za goste uslijedio je u 45. minuti. Nakon jednog kornera lopta je došla do Kurtića koji je bio precizan -  2:1. Pitanje pobjednika riješeno je osam minuta prije kraja. Petrušić je srušio Juričića u kaznenom prostoru koji je pogodio za 3:1. Konačni rezultat dvije minute kasnije postavio je Juričić svojim drugim pogotkom.