TREĆA HNL - ZAPAD

Orijent slavio na Krku, Novigrad na vrhu

Subota, 15. ožujka 2014. 18:04 Napisao/la  SC

19. kolo: Krk - Orijent 0:2, Nehaj - Vinodol 0:1, Halubjan - Buje 3:2, Crikvenica - Rudar 1:2

KRK - ORIJENT 0:2

Igralište Josip Uravić Pepi. Gledatelja: 150. Sutkinja: Silvija Makar (Zabok).

Strijelci: 0:1 Bajramović (19'), 0:2 Kovačević (88').

Žuti kartoni: Antić, Tucaković, Jug (Krk), Kovačević, Jasprica, Leskur (Orijent).

Crveni karton: Inić (78', drugi žuti karton).

KRK: Tomašić, Kurolt, Jug, Brozić (od 83' Konjić), Maglić, Antić, Bošnjak, Prpić (od 46' Kumić), Tucaković, Jović, Grbac (od 11' Matovina).

ORIJENT: Herman, Nemetz, Leskur, Guerieri, Inić, Rabar, Kuši (od 46' Jasprica), Kovačević, Mikulić, Pašuld (od 59' Babić), Bajramović (od 78' Polegubić).

Zaslužena pobjeda gostiju sa Sušaka koji su strpljivo tijekom cijele utakmice čekali svoje prilike i na kraju se domogli vrijedna tri boda.

U 20 minuti Bajramović izvrsnim udarcem s 18 metara prisiljava vratara Tomašića na kapitulaciju - 0:1. Domaćin nastavlja sa slabom igrom, naročito u sredini terena, pokušavajući preko svog najboljeg strijelca i igrača Jovića ugroziti gol gostiju. Ipak, znalačkim dupliranjem gosti svaki put izlaze kao pobjednici. Hendikep za nogometaše Krka dogodio se u 11. minuti utakmice kada je Grbac nakon jednog grubog starta morao napustiti teren za igru. Prvi udarac na gol protivnika indisponirani domaćin upućuje preko Tucakovića tek u 40. minuti utakmice, ali vratar Herman odbija loptu u korner.

U drugom dijelu trener Krka Marinko Koljanin uvodi u igru Kumića umjesto Prpića, te pravi taktičke izmjene unutar ekipe ne bi li pojačao agresivnost. To mu i uspjeva, ali koncentracija napadača u samoj završnici bila je više nego loša, tako da je nekoliko dobrih prilika otišlo u nepovrat zahvaljujući kompliciranju u  samoj završnici. U 78. minuti isključen je kapetan Orijenta Igor Inić zbog namjernog igranja rukom u situaciji kada su nogometaši Krka mogli nešto više učiniti. Dosuđen je slobodni udarac na rubu 16 metara, ali Antić je loše pucao u postavljeni zid.

S deset igrača u polju gosti se uspješno brane te dugim loptama u kontri pokušavaju i dalje ugroziti vratara Tomašića. To im je uspjelo na samom kraju utakmice, točnije u 88. minuti, kada je na desnom boku uposlen Jasprica koji nesebično dodaje do usamljenog Kovačevića. Nogometaš Orijenta iz  drugog pokušaja svladao je vratara Krka za 0:2 i veliko slavlje gostiju sa Krimeje.

CRIKVENICA - RUDAR 1:2

Gradski stadion. Gledatelja: 100. Sudac: Marko Linić (Rijeka).

Strijelci: 0:1 Špalj (32'-ag), 1:1 Butorac (52'), 1:2 Čudić (84').

Žuti kartoni: Smojver, Petrinović (Crikvenica), Dobrić, Fejzić, Kurtić, Stepčić (Rudar).

Crveni karton: Matulja (34', odgurivanje glavnog suca).

CRIKVENICA: Srok, Ivić (od 46' Kuna), Mazzarolli, Uremović, Špalj (od 74' Petrinović), Smojver, Njegovan (od 46' Gašparović), Rubčić, Brajković, Butorac, Jovanović.

RUDAR: Vozila, Načinović, Čudić, Miletić (od 59' Stepčić), Juričić (od 87' Klapčić), Mehić, Fejzić, Barišić, Matulja, Dobrić (od 50' Kurtić), Kurtić.

Sve teže padaju gorke pilule koje domaćim navijačima dijele njihovi „ljubimci“. Da je nešto trulo u redovima domaćina i ptice na grani znaju, ali ovakvi porazi su ipak previše. Iako već drugu domaću utakmicu za redom imaju igrača više gotovo sat vremena utakmice, ponovo na kontu nema bodova. Gosti su u susret krenuli mišlju da ne izgube. Ipak, kada je pritisak domaćina nakon prvih pola sata splasnuo, probili su lijevu stranu Crikvenice, Čudić je napucao loptu pred gol vratara Sroka, a branič Crikvenice Tomislav Špalj smještio mu je loptu iza leđa za 0:1.

Gotovo u sljedećoj minuti šok za goste. Matulja traži pravdu nakon jednog starta domaćina, nasrće i na suca koji mu pokazuje direktni crveni karton. Domaćin odvažno kreće u nastavak i nakon samo šest minuta igre vraća stvari na početak. Butorac majstorski lijevicom sa vrha kaznenog prostora posprema loptu u lijeve rašlje vratara Vozile - 1:1. U tim trenucima vjerojatno i najveći gostujući optimisti nisu vjerovali da njihova ekipa može doći do novog vodstva ili čak možda i sačuvati bod na ovom gostovanju. Ipak, domaći su se potrudili biti darežljivi. Potpuno sam Čudić, okružen sa čak trojicom domaćih igrača, dolazi nekako do lopte na vrhu šesnaesterca i laganim lobom matira loše postavljenog vratara Sroka - 1:2. Novi poraz, čak treći u nizu i samo jedan bod u četiri kola nastavka. Zvona za uzbunu nemilosrdno zvone. (S. Lončarić)

NEHAJ - VINODOL 0:1

Igralište Pod Kulom. Gledatelja: 200. Sudac: Zoran Mijatović (Pula).

Strijelac: 0:1 Topolovec (16').

Žuti kartoni: Lopac, Hajdini (Nehaj), Barišić (Vinodol).

NEHAJ: Baričević, Šebalj (od 75' Massarini), Draženović, Vukelić, Vrban (od 83' Pejanović), Biondić, Lopac, Dabac, Pećanić, Rukavina, Hajdini.

VINODOL: Hodžić, Rubčić (od 77' Šmit), Batkoski, Vidmar, Tomić, Udović, Lenac (od 90' Pavelić), Topolovec, Mataija, Jelenović, Petrinović (od 55' Barišić).

Vinodol je ugodno iznenadio na gostovanju u obližnjem Senju. Iako još uvijek čuvari posljednjeg mjesta na tablici, vrlo odgovornom igrom i s više raspoloženih pojedinaca gosti su imali razloga za veliko slavlje po završetku utakmice. Dobro postavljena obrana sa sigurnim Hodžićem, centralnim stoperom, korektorom i koordinatorom domaćih akcija Marijanom Tomićem, igračem zadatka Naumom Batkoskim, odgovornim Lencem i Mataijom, te vrlo raspoloženim Topolovcem, gosti su započeli šahovsku igru nadigravanja.  Uskoci s usamljenim Hajdinijem u napadu, kojega je u stopu pratio Batkoski, nisu tijekom utakmice izradili, pa niti došli u priliku da ozbiljnije ugroze gostujuća vrata. Nekoliko visoko nabačenih lopti, ili daljinskih udaraca postajali su plijenom sigurnog gostujućeg vratara.  Prve dvije akcije Nehaja krenule su iz dva daljinska ispucavanja Baričevića, ali Hajdini nije uspio realizirati teške i visoke lopte. U jednoj prilici, daleko je istrčao Hodžić i glavom spriječio brzonogog domaćeg napadača. Početna inicijativa Nehaja nije dugo trajala.

I Hodžić se ističe snažnim ispucavanjem lopte, na koju kreće Topolovec. Odličan prijem lopte, te još poprilično trke, s pratnjom dva domaća obrambena igrača završava dobrom i efektnom završnicom napadača Vinodola. Iako i dalje pod pratnjom domaće obrane, Topolovec se odlučuje na udarac sa vrha kaznenog prostora, koji milimetarskom preciznošću završava u lijevom donjem uglu nemoćnog Baričevića - 0:1.

Jelenović u 18. minuti puca snažno preko gola, a evidentno je i da domaćin gubi sredinu terena. Desetak minuta kasnije, Davor Vukelić puca glavom, ali lopta odlazi preko gola. Veliku priliku za Nehaj ima Pečanić u 37. minuti, kada se našao u izglednoj prilici, na desetak metara  ispred Hodžića, ali njegov udarac odlazi upravo u stranu gola, na kojoj se nalazi spretni vratar Vinodola, pa je njegova intervencija pravovremena i vrlo efektna.  Većinu duela na sredini terena osvajaju gostujući igrači, koji pri tome iskazuju i više htjenja od domaćih igrača, kojima je ova utakmica bila sigurno i najslabije ovogodišnje izdanje. U nastavku utakmice Nehaj ima još samo dvije (polu)prilike. U 57. minuti udarac Lopca prolazi pokraj gola, dok dvije minute kasnije i snažan udarac Rukavine odlazi mimo gola.
Pritisak Nehaja u posljednjih pola sata utakmice nije dovoljan izražen, da bi ga domaćin mogao i konkretno iskoristiti. (T. Lončarić).

HALUBJAN - BUJE 3:2

Igralište Brnasi. Gledatelja: 70. Sudac: Tomislav Frlan (Podhum).

Strijelci: 0:1 Huskić (14'), 1:1 Josipović (53'), 2:1 Kučinić (59'-11m), 3:1 Josipović (62'), 3:2 I. Kapular (77').

Žuti kartoni: Štimac, Raspor, Miočić (Halubjan), Huskić, S. Kapular, Uran (Buje).

Crveni karton: Bojić (85', vrijeđanje pomoćnog suca).

HALUBJAN: Raspor, Omerović, Morić, Miletić, Pinjuh, Kinkela, Štimac (od 89' Turčinović), Baljak, Josipović (od 72' Monjac), Kučinić (od 79' Alilović), Miočić.

BUJE: Kolar, Huskić, Uran, Stević (od 52' S. Kapular), Pjevović (od 66' I. Kapular), Fabijančić, Šendula, Horvat, Bojić, Mehmedagić, Premužić (od 46' Šoškić).

Nogometaši Halubjana ubilježili su vrijedne bodove protiv Buja. Gosti su poveli u 14. minuti. Šendula je izveo korner, a nakon gužve u šesnaestercu najspretniji je Huskić koji pogađa za 0:1. U 20. minuti uigrana akcija domaćih nakon kornera, ali udarac Kučinića okončava poviše grede. Halubjan je odlično otvorio drugi dio. Igrala se 53. minuta kada je Karlo Josipović izjednačio na 1:1, a iz jedanaesterca Miočić je u 59. minuti doveo domaće u vodstvo. Kada je u 62. minuti Josipović novim pogotkom povisio na 3:1 činilo se da je riješeno pitanje pobjednika. Ipak, u 77. minuti Igor Kapular s 25 metara izvodi „slobodnjak“, a Raspor je nemoćan - 3:2. Gosti su krenuli po bod, u 85. minuti zatresli su mrežu, ali pogodak je poništen nakon što je pomoćnik signalizirao zaleđe. Uslijedili su protesti gostiju, a kapetan Bojić je isključen. Šoškić je u smiraju susreta pobjegao u šesnaesterac gdje je srušen, ali sudac nije pokazao na bijelu točku.

ROVINJ - JADRAN 1:1

Igralište Valbruna. Gledatelja: 100. Sudac: Goran Pečarić (Zagreb).

Strijelci: 1:0 Gjurchinoski (5'), 1:1 Baša (45').

Žuti kartoni: Budicin (Rovinj), Đurić, Sumić, Udovičić (Jadran).

ROVINJ: Starčić, Tomakh, Budicin, Pavić, Hadžić, Vasilj (od 63' Krajcar), A. Barlecaj (od 79' Cvijetić), Gjurchinoski, Tanković, Batelić, Horvat (od 54' T. Barlecaj).

JADRAN: Petrušić, Sumić (od 80' Užila), Tikas, Baša, Ereiz, Kepčija (od 90' Drkić), Udovičić (od 90' Temaj), Đurić, Legović, Dujanić, Krizmanić.

Podjela bodova u ne previše sadržajnom derbiju nogometaša sa zapadne obale. Rovinj i Jadran odigrali su susret u kojem su obje momčadi bile dominantne, svaka u jednom poluvremenu. Rovinježi su poveli na samom startu utakmice. Dobru formu potvrdio je Bojan Gjurchinoski koji je izbio sam pred vratara Petrušića i preciznim udarcem pogodio ispod grede za 1:0. U 17. minuti Gjurchinoski s desne strane puca, Petrušić je obranio. U 30. minuti još bolja šansa. Gjurchinoski je povratnom loptom pronašao Vasilja na deset metara od gola čiji udarac ispod grede brani porečki vratar.

U posljednjim trenucima prvog dijela Dujanić šalje loptu za Bašu koji pogađa preciznim udarcem pored nemoćnog Starčića - 1:1. Kako je završilo prvo, tako je i započelo drugo poluvrijeme, Porečani nešto bolji, stvorili su nekoliko poluprigoda, ali je sve završilo ili u Starčićevim rukama ili u bloku. Do kraja susreta jalova inicijativa gostiju, pa je ostalo 1:1.

NOVIGRAD - MLADOST 1:1

Igralište Laco. Gledatelja: 200. Sudac: Marko Cestarić (Sisak).

Strijelci: 0:1 Tomić (38'), 1:1 Tatar (44').

Žuti kartoni: Ugrina, Ćorić, Mehmedagić, Beletić (Novigrad), Tomić, Deak, Marijanović, Peruško (Mladost).

NOVIGRAD: Beblek, Višković (od 88' Beletić), D. Valenta, Mileusnić, Ćorić, E. Valenta (od 75' Živulić), Mehmedagić, Vrdoljak, Ugrina (od 80' Devović), Tatar, Grbac.

MLADOST: Perković, Livović, Šistek (od 70' Peruško), Nišević, Tomić, Halilović (od 85' Šistek), Belli, Marijanović, Bogdan (od 53' Valčić), Funčić, Deak.

Nogometaši Novigrada preskočili su Opatiju na prvom mjestu Treće HNL. Izabranicima Damira Milinovića za to je bio dovoljan remi protiv Mladosti iz Fažane s time da Novigrad sada ima utakmicu više od Opatije koja je u ovom kolu bila slobodna. Fažanci su od samog starta postavili se u čvrsti obrambeni zid ispred Perkovića koji je prvu intervenciju imao u osmoj minuti kada je obranio prizemni udarac Ugrine. U 24. minuti isti je igrač krenuo u solo prodor, oslobodio se za udarac, ali lopta odlazi malo pokraj vratnice. U posljednjih deset minuta prvog dijela zahuktala se igra. Najprije je u 37. minuti Mladost imala korner, nakon kojeg je povratnu loptu na 12 metara od gola primio Goran Tomić te sjajnim udarcem pogodio lijeve rašlje za 0:1.

Ipak, radost Fažanaca trajala je samo sedam minuta jer je u 44. Emanuel Valenta napravio „dar mar“ na desnoj strani, pronašao Tatara čiji je odličan udarac završio u mreži - 1:1. Minutu kasnije, već polako u nadoknadi, Grbac šalje loptu u gužvu, domaći traže jedanaesterac zbog ruke, a lopta stiže do Mehmedagića čiji je udarac završio na gredi. Domaći su za bolji rezultat imali premalo raspoloženih pojedinaca. Ponovo se istaknuo Drago Ćorić, a samo su Tatar i Grbac pokazali inicijativu da mu pomognu. Protiv ovoliko borbenih Fažanaca to je bilo premalo za trobod.