Utorak, 04. ožujka 2014. 19:08 Napisao  I. V.

Utakmica 16. kola: Opatija - Novigrad 4:2

Treća HNL – Zapad, 16. kolo

OPATIJA – NOVIGRAD 4:2

Igralište u Opatiji. Gledatelja: 150

Sudac: Branko Vučinić (Rijeka) 5,5

Strijelci: 0:1 Grbac (16), 1:1 Rudan (34), 1:2 Tatar (41), 2:2 Vlatković (81), 3:2 Vlatković (90+1), 4:2 Rudan (90+2)

Žuti kartoni: Rudan, Lazić (Opatija), Višković, Vrdoljak, Tatar (Novigrad)

OPATIJA: Peterfai 6, Žgomba 6 (46 Tkalčević 6,5), Brozović 6,5, Erceg 6, Kolić 6,5, Lazić 7, Mance 6 (72 Brajković -), Bjelanović 6,5, Smolić-Ročak 6 (57 Radomir 6,5), Rudan 7,5, Vlatković 7,5

NOVIGRAD: Beblek 6, D. Valenta 5,5, Mileusnić 5, Višković 5,5, Tomašević 5,5, Tatar 6 (86 Živulić -), Ćorić 6, E. Valenta 5,5, Vrdoljak 6,5, Grbac 6, Ugrina 5,5 (72 Devović -)

Nogometaši Opatije pobijedili (4:2) su Novigrad u zaostaloj utakmici 16. kola trima pogocima u završnici utakmice, kada je popustila koncentracija gostujuće obrane pod stalnim pritiskom. Utakmica dviju ponajboljih momčadi u ligi bila je klasična nogometna priča na kraju koje pobjednika odlučuje htijenje i odlučnost. Dojam je da novigradska momčad na kraju nije znala  valorizirati uočljivu kvalitetu nekoliko vrsnih individualaca.

Opatijci su dvaput stizali rezultat, stalno stiskali Novigrad i na kraju slomili otpor gostiju, koji su pokušavali igrati samo u prvih petnaestak minuta. Nakon što je Grbac u 16. minuti iz slobodnog udarca iznenadio (?) Peterfaija i doveo goste u vodstvo, opatijska momčad preuzela je inicijativu, koja nije posustala do sudačke nadoknade, kada su Opatijci postignuli dva presudna pogotka.

Rano vodstvo gostiju odredilo je način igre domaće momčadi, koja se odmah podignula visoko i zauzela odlučan stav. Brzo se isplatilo! U 34. minuti Lazić je na 22 metara udario po lopti, koja se slučajno našla u Rudanovu nogohvatu. Uslijedila je mahinalna reakcija nogom po kojoj se lopta odbila od vratnice i završila u mreži – 1:1. Opatija nije stala!

U 41 minuti Mance je prošao desnom stranom, prizemno odigrao za Vlatkovića, koji je u ravni prve vratnice loptu pokušao skrenuti petom. Odmah je uslijedila kazna za propušteno.

Novigrad je praktično prvi put nakon Grbčeva pogotka organizirano stigao do kaznenog prostora domaćih i postigao drugi pogodak. Točnije, Ćorić je po lijevoj strani prošao dvojicu domaćih igrača, ušao u sredinu i odigrao povratnu za Tatara, koji loptu nije zahvatio previše jako, ali ipak dovoljno snažno da se otkotrlja u mrežu pokraj Peterfaija – 1:2.

U drugom dijelu Opatija je još više pojačala pritisak, gosti su se od početka stisnuli u vlastitom kaznenom prostoru kao da čekaju egzekuciju. Kolić (67) i Radomir (69) propustili su prilike prije nego što je Novigrad dočekao priliku za meč-loptu.

U 80. minuti sijevnula je gostujuća kontra 4 prema 3, Grbac je sam krenuo lijevom stranom prema domaćem vrataru. U odsutnom trenutku neodređeno je loptu poslao prema Petrfaiju, koji je loptu odbio do Emanuela Valente. Valenta je promašio prazna vrata i odmah je stigla kazna, ovog puta za goste.

U 81. minuti Rudan je precizno ubacio zdesna, Vlatković je nadskočio gostujuće braniče i udarcem glavom efektno zatresao mrežu – 2:2. Opatijska momčad kao je osjetila da gosti više nemaju snage reagirati, domaćini nisu popuštali.

Nastavio se pritisak iz kojega se dogodio pogodak spretnog Vlatkovića, koji je u 91. minuti u kaznenom prostoru točno predvidio gdje će se lopta pojaviti. Udarac iz poluokreta bio je neuhvatljiv za Bebleka – 3:2

Minutu kasnije Rudan je pobjegao lijevom stranom, ušao u kazneni prostor i mirno plasirao loptu u suprotni kut – 4:2! Počelo je zasluženo slavlje na terenu i tribinama minutu prije nego što je sudac Vučinić odsvirao kraj vrlo zanimljive utakmice, koja je po mnogo čemu prevazišla trećeligaški prosjek.

Sudački kriterij nije utjecao na rezultat, ali jest na igru u kojoj su protivničke noge povremeno bile izloženije namjernom udaranju nego lopta.

BUJE – JADRAN 2:2

Igralište u Bujama. Gledatelja: 150

Sudac: Valentin Jakovac (Rijeka)

Strijelci: 1:0 Bojić (9), 2:0 Šendula (14), 2:1 Dujanić (42), 2:2 Kepčija (70)

Žuti kartoni: Bašić, S. Kapular (Buje), Legović (Jadran)

Crveni karton: Bašić (58, drugi žuti karton)

BUJE: Kolar, Uran, Bašić, Stević (46 Trevižan), Huskić, Fabijančić, Šendula (74 Šoškić), Bešić, Bojić, S. Kapular (63 Pjevović), Premužić

JADRAN: Petrušić, Banić (61 Temaj), Tikas, Baša, Ereiz, Kepčija, Udovičić, Đurić, Legović (46 Užila), Dujanić, Krizmanić

Realna podjela bodova u Bujama. Domaćinima pripalo prvo, a gostima drugo poluvrijeme iako je dojam da bi Buježi došli do bodova da su do kraja utakmice ostali kompletni.

Utakmicu je otvorio prelijepi pogodak. Bešić je sjajno protutnjio desnom stranom, centrirao malo iza tijela Mihajla Bojića koji poluškaricama loptu šalje u suprotni kut nemoćnog Petrušića.

Pet minuta kasnije, u 14. minuti, već je 2:0. Udarac Bojića odbija Petrušić, a na lopti je prvi Dario Šendula koji posprema odbijanac. Da potpuno demotivirani Porečani ne odu na predah pobrinuo se Dujanić iskoristivši asistenciju Legovića u 42. minuti.

U nastavku mlađahni Vedran Bašić zaustavlja Banića, sudac Jakovac pokazuje mu drugi žuti karton. Buje ostaju s desetoricom igrača, nisu izdržali do kraja.

U 70. minuti Kepčija je dobio loptu u visini stoperske linije, od svih domaćih braniča bio brži, čvršći i spretniji te desnom nogom loptu poslao iznad Kolara u bliži kut za konačnih 2:2.

Fotogalerija (Opatija - Novigrad): Niko Matejčić