Kvarnerska rivijera 2013: Abuja ušla u povijest kao prva afrička momčad koja je osvojila turnir

Nedjelja, 16. lipnja 2013. 20:56 Napisao  I. V.

Finale: Abuja - Osijek 1:0. Mladići Abuje na turnir su došli u eksperimentalnoj fazi, s mlađim godištem od ostalih sudionika i pokazali najviše. Jedini pogodak postigao najbolji igrač turnira Okechukwu

Finale 61. Kvarnerske rivijere

ABUJA - OSIJEK 1:0

Stadion na Kantridi. Gledatelja: 300

Strijelac: 1:0 Okechukwu (52)

Žuti kartoni: Mišić (Osijek), Suleiman, Sadiq (Abuja)

ABUJA: Nwolokor, Nura, Tahir, Faisal, Yusuf, Sunday, Jibril (62 Najbi), Ikeocha (71 Kabiru), Okechukwu (80+3 Agboola), Suleiman, Sadiq  (78 Gerard)

OSIJEK: Tonček, Arsenić, Balentović, Lukić, Varga, Ugarković, Mioč, Mišić, Mandić, Dugančić (59 Grafina), Grgić

Nogometaši Abuje osvojili su 61. Kvarnersku rivijeru čime su priredili jedno od najvećih iznenađenja u povijesti turnira. Na turnir su došli u eksperimentalnoj fazi, s mlađim godištem od ostalih sudionika i pokazali najviše. U finalu su minimalno pobijedili jednu od najboljih hrvatskih momčadi u svom uzrastu, Osijek je doživio prvi poraz na turniru.

U 52. minuti Abuja je malonogometnom akcijom postignula pogodak u jeku  izrazite premoći. U sitnom vezu na desnoj strani Okechukwu je nakon izmjene lopte ostao sam pred Tončekom i lijevom nogom zatresao mrežu - 1:0

Šest sudaca
Finale Kvarnerske rivijere prvi put sudila su šestorica sudaca: glavni Marin Vidulin, pomoćnici Robert Kezele i Slaven Skender, četvrti sudac bio je Ivan Perković, iza vratiju stajali su Goran Brusić i Vedran Jelenčić.  Razlog? Nije se igrala utakmica za 3. mjesto, pa je jedna trojka ostala bez posla.

Mladići Abuje u finalu su igrali protiv momčadi, koja je fizička mogla parirati u duelima pa su nigerijski napadi u prvom dijelu uglavnom lomili na zadnjoj osječkoj liniji. Abuja je u prvom dijelu imala veći nešto posjed lopte i dvije poluprilike (Sadiq  14, Sunday 19). Najbolju priliku ipak su propustili Osječani, Dugančić je u 8. minuti ostao sam na vrhu kaznenog prostora, ali nije bio precizan.

Do pogotka Abuja je dominirala u svim elementima igre, posebice početkom drugoga dijela, kada su se svi Osječani stisnuli u svom kaznenom prostoru.

Vicenza osvojila 3. mjesto bez borbe
Nogometaši Vicenze osvojili su treće mjesto na turniru za zelenim stolom budući da je reprezentacija Makedonije otputovala odmah nakon poraza u polufinalu. Naime, makedonska reprezentacija nastupa na Mediteranskim igrama, pa je požurila uhvatiti prvi avion za Tursku. Vjerojatno bi isto učinili i da su trebali igrati finale!

Osječani su počeli preuzimati veći rizik  tek nakon primljenog pogotka, otvorili su se i pokazali da znaju povezano igrati na protivničkoj polovici.  Kako je vrijeme odmicalo sve su više stiskali obruč oko obrambene zone momčadi Abuje, koja je držala raspored sve do završnice kada je popustila koncentracija. A tada su Osječani promašili dvije velike prilike za izjednačenje.

U 77. minuti Mišić je silovitim udarcem natjerao Nwolokora odbiti loptu taman na nogu natrčalom Grgiću, kojemu nigerijski vratar sjajnom reakcijom brani udarac s 3 metra. Minutu prije isteka zadnje minute Grafina je utrčao desnom stranom i promašio cijelu loptu kada je ostao sam pred vratima. Time je otvoreno novo poglavlje u povijesti Kvarnerske rivijere, koju je prvi put osvojila jedna afrička momčad.