Kvarnerska rivijera 2013: Abuja i Osijek u nedjelju igraju finalnu utakmicu na Kantridi

Subota, 15. lipnja 2013. 21:33 Napisao  I. V.

Pulfinalne utakmice: Vicenza - Osijek 5:6, nakon izvođenja jedanaesteraca, Abuja - Makedonija 1:0. Nigerijska momčad suvereno se plasirala u finale

Kvarnerska rivijera – polufinalne utakmice

ABUJA – MAKEDONIJA 1:0

Igralište u Žuknici. Gledatelja 100

Sudac: Goran Krneta (Umag)

Strijelac: 1:0 Sadiq (67-11m)

Crveni karton: Ristevski (71, prigovor)

ABUJA: Nwolokor, Nura, Nasiru, Sanni, Yusuf (75 Kabiru), Sunday, Jibril, Gerald (47 Agboola), Okechukwu, Suleiman (76 Najib), Sadiq (80 Endurance)

MAKEDONIJA: Sisovski, Ristevski, Talevski, Najdovski, Trajković, Dimov, Demir, Angleov, Velkovski, Kostovski (62 Žuta), Babunski

Veliko je slavlje mladića Abuje počelo nakon posljednjeg sučevog zvižduka! Abuja i Osijek u nedjelju (19) na Kantridi igraju u finalu 61. Kvarnerske rivijere. Osijek se očekivano plasirao u finale budući da je riječ o najboljoj hrvatskoj momčadi  u tom uzrastu. Abuja je veliko iznenađenje utoliko koliko se momčad Božidara Matijevića tako suvereno plasirala u finale da Osijek ni po čemu nije favorit.

U 66. minuti Suleiman se okomito probio u kaznenom prostoru, neoprezno je natrčao Talevski, okrznuo nigerijskog napadača koji je pao, a sudac pokazao na bijelu točku. Inače vrlo dobri sudac Goran Krneta dosudio je kazneni udarac zbog kojega je isključen makedonski izbornik Alekso Mackov. Kontakt je sigurno postojao, a intenzitet može biti tema za sudačke rasprave.

U 67. minuti Sadiq je s bijele točke pogodio gredu od koje se lopta u mrežu, Abuja je osigurala plasman u finale – 1:0.

Vicenza – Osijek 5:6, nakon izvođenja jedanaesteraca
Nogometaši Osijeka plasirali su se u finale isto kao i u polufinale, boljim izvođenjem jedanaesteraca. I utakmicu protiv Vicenze mladi Osječani završili su identičnim rezultatom kao protiv Rijeke (1:1). I opet su Osječani poveli pogotkom  Dugandžića (35) kao protiv Rijeke, izjednačio je Oulaid u 51. minuti.

Da su Makedonci bili iole dostojan suparnik Abuji, možda bi njihovi prigovori imali neku težinu. Nakon svega što se događalo na  terenu, Makedonci mogu biti sretni da su primili samo jedan pogodak. Mladi Nigerici bili su bolji apsolutno u svim elementima, a prije svega u duelima. Makedonska reprezentacija ne samo da tijekom cijele utakmice nije uputila ni jedan udarac prema vrataru Abuje, nego nije uspjela  složiti ni jednu akciju koja je mogla naslutiti pogodak. Svako dodavanje bilo je pravodobno presječeno, svaki duel unaprijed izgubljen.

Da su mladići Abuje u završnici organizirani kao u obrani ili u pripremni napada, protivnici poput Makedonije dobili bi pet komada do odmora. I ovako je moglo biti drugačije da su Gerald  (3), Sunday (29) i Okechukwu (33) bili malo precizniji ili da je vratar vratar Sisovski malo sporiji.

Najbolji makedonski igrač bio je vratar, koji ni sam ne zna kako je obranio siloviti udarac u 41. minuti kada su Nigerijci triput gađali prazna vrata, a pogađali zalegnute Makedonce. Na kraju je Sisovski legnuo i tražio liječničku pomoć zbog siline udarca.

U drugom dijelu Abuja je još više pojačala pritisak, Makedonci su sve teže dolazili do slobodnog prostora. Sadiq (55) i sjajni Okechukwu (58) bili su najbliži pogocima prije nego što se dogodio kazneni udarac.

Nakon kaznenog udarca mladi su Makedonci evidentno počeli gubiti živce, kao i Hajduk dan ranije. Prigovori i sitne provokacije prvi su znakovi nemoći, a Ristevski je u 71. minuti dobio crveni karton zbog prigovora.

Nikakve reakcije u brojčano oslabljenih Makedonaca nije moglo biti nakon primljena pogotka, Abuja je izgledala kao da ima igrača više i prije nego što je Ristevski isključen.  U 73. minuti Joshua je s dva metra promašio prazna vrata čime je utakmica praktično završila. Preostalo je sačekati desetak minuta da bi mladići Abuje počeli slaviti.