Na zapadu ništa novo u razdoblju tijekom kojega klubovi šalju u središnjicu zahtjeve za licenciranje.
Kako se bliži kraj sezone u nižim ligama, tako se sve priča o reorganizaciji sustava natjecanja trećeligaškog i četvrtoligaškog razreda.
Promjene nižerazrednog sustava natjecanja postali su tradicija, desetljećima se mijenja u skladu s potrebama pojedinih lobija.
Na kraju uglavnom sve ostaje isto, sporadični interesi vrte se u zatvorenom krugu.
Konkretno, današnja Četvrta NL NS Rijeka naziv je međužupanijskog natjecanja koje se u ovakvom formatu igra više od pedeset godina.
Stalno se mijenjaju nazivi lige i broj klubova, u tijeku je potpisivanje peticije klubova protiv najavljenog smanjivanja lige.
Ove sezone Grobničan uvjerljivo vodi na vrhu ljestvice četvrte lige, odavno jedna momčad nije djelovala tako nadmoćno u konkurenciji klubova triju susjednih županija.
Predsjednik Grobničana Igor Čargonja i suradnici pažljivo vode klub.
Poučeni negativnim primjerima nekada vodećih klubova u regiji, bivših prvoligaša Orijenta i Pomorca, koji su nestali u ladicama Ureda za opću upravu nakon što su godinama živjeli iznad objektivnih financijskih mogućnosti, čelnici Grobničana nisu skloni avanturama.
Igrači Grobničana prihvatili su realno stanje, na terenu se ponašaju opušteno kao da će iduće sezone igrati treću ligu.
Grobničan još uvijek ima vremena poslati zahtjev za ishodovanje trećeligaške licencije, važu na Mavrincima sve mogućnosti.
Treću ligu namjeravaju igrati jedino ako pronađu dodatna sredstva. Titula je praktično osigurana, ali od promocije novog trećeligaša vjerojatno neće biti ništa.
Orijent 1919 je drugi na ljestvici.
Sušački klub prema tradiciji u zadnjih pedesetak godina slovi kao drugi klub u županiji, u bivšoj državi tridesetak godina pretežito je pripadao skupini od desetak vodećih hrvatskih klubova.
Kraj bivše države Orijent je dočekao u tadašnjoj međurepubličkoj ligi, trećem razredu natjecanja.
Uoči prvoga hrvatskog prvenstva 1992. godine samo je osam hrvatskih klubova, četiri prvoligaša (Dinamo, Hajduk, Rijeka, Osijek) i četiri drugoligaša (Zagreb, Šibenik, Cibalia, GOŠK), igralo u višem rangu od Orijenta.
Tradicija obvezuje, pa ne čudi da čelništvo Orijenta 1919 razmišlja podnijeti zahtjev za ishodovanje trećeligaške licencije.
Predsjednik Emilio Margan krajem prošle godine podnio je ostavku koju skupštinari nisu prihvatili. Nije se ništa promijenilo u zadnjih šest mjeseci što se tiče financijske bilance.
Nije baš jasno kako Orijent 1919 namjerava ishodovati trećeligašku licenciju bez financijskih jamstava. Postupak ishodovanja licenci svake je godine sve složeniji, a klubova je sve manje.
Promišljanja čelnika vodećih četvrtoligaških klubova, Grobničana i Orijenta 1919, drugačije će zaživjeti ako se obistine nagađanja da se opet mijenja format trećeligaškog natjecanja.
Treća liga - Zapad prošle sezone u zadnji trenutak postala je Liga 18, proširila se za dva kluba zbog viših interesa.
Sada zbog drugačijih interesa ponovo kolaju priče o reorganizaciji trećeligaškog sustava natjecanja.
Čak se spominje ponovno formiranje pet trećih liga što nema realno uporište, jer se temeljite promjene sustava natjecanja moraju odrediti jednu sezonu unaprijed.
Ili ne moraju!