HRS je ovako najavio utakmicu protiv Mađarske u srijedu (18):
Nakon raspleta susreta 3. kola Glavne skupine 2 17. Europskog prvenstva, sada je sve jasno.
Hrvatska je došla u priliku da može do polufinala i sama odlučuje o svojoj sudbini.
Premda ima mnogo kombinacija i nećemo se njima baviti, najbolji scenarij za nas je pobijediti Mađarsku i osvojiti prvo mjesto, a to vjerojatno znači izbjeći Dansku u polufinalu.
Hrvatski rukometaši razmišljaju samo na taj način.
Dan su inače proveli u rehabilitaciji i kratkoj šetnji. Nakon ručka imaju kratki predah, a već oko 16.00 kreću prema Malmo Areni.
To je sedmi susret u 12 dana, umora je mnogo, ali kao i mnogo puta do sada, stisnut će zube i izvući iz sebe ono najbolje.
Sjajno je to sinoć opisao Luka Cindrić kada je rekao „umorni smo i iscrpljeni, ali kada dođeš u dvoranu, navučeš tenisice i nama najdraži dres, guraš dalje i odjednom kao da dobiješ neku novu snagu“.
E baš će nam to trebati danas protiv robusnih Mađara.
Hrvatska danas juri svoje 10. polufinale europskih prvenstava.
Bolja od nje samo je Danska kojoj će nastup u petak biti 11. polufinale.
Deset poluzavršnica imaju i Španjolci, Švedska i Francuska po osam itd., a to je nešto što nas čini izuzetno ponosnim.
Ali da ne žurimo previše. Idemo prvo osigurati taj nastup pa tek onda uživati u plodovima još jedne sjajne europske rukometne priče.
Mađarska je sve samo ne lak suparnik.
Premda je bez izgleda za neko vrhunsko ostvarenje, sigurno je da se neće lako predati. Tim prije jer ih rana od prošle godine i zagrebačke Arene sasvim sigurno još uvijek boli.
A netko je čudno promiješao karte pa se ovaj susret igra baš na isti dan kao i onaj u Zagrebu na svjetskom prvenstvu.
Prst sudbine, reći će mnogi.
Mađari su u prvom krugu dobili Poljsku 29:21 i Italiju 32:26, a poraženi su od Islanda s minimalnih 23:24.
U drugom dijelu natjecanja kada su se preselili u Malmo nisu bili tako uspješni. Odmah na startu odigrali su neodlučeno sa Švicarskom i time praktički ispali iz utrke za polufinale.
Nakon toga, stigao je poraz od Slovenije 35:32 i onda novo iznenađenje, remi s domaćinom Švedskom. Nas tako dočekuju s dva osvojena boda.
I oni su imali dosta problema s ozljedama. Zbog toga im u Švedskoj nema prvog kružnog napadača Bencea Banhidija pa prvog ljevaka Dominika Mathea pa krila Zsolta Krakovszkog, Pedra Rodrigueza itd…
Mađarska vrata čuva dvojac iz Bundeslige, odnosno MT Melsungena Kritof Palasics (23 god., 199 cm) i Laszlo Bartucz (34 god., 197 cm) i jako su dobri. Prvi ima čak 59 obrana u pet susreta, drugi ima osam jer je uglavnom na klupi.
Na krilnim pozicijama nalaze se lijevo Bendeguz Boka (32 god., 195 cm, KSE Balatonfuredi) i desno Bence Imre (23 god., THW Kiel) koji je ujedno i prvi strijelac Mađara na ovom prvenstvu s 39 pogodaka. On je i glavni izvođač sedmeraca. I to jako dobar. Učinak mu je 19/22.
Crtu najčešće drži pravi div Miklos Rosta (26 god., 203 cm, CS Dinamo Bukuresti). Jako ga je teško čuvati jer se odlično gradi, a dobar je i strijelac. Do sada je postigao 29 pogodaka. Suigrač našeg Davida Mandića iz MT Melsungena Adrian Sipos (35 god., 196 cm) drugi je izbor mađarskog izbornika. Ali više vremena provodi u obrani nego u napadu.
Vanjski igrači naših susjeda jako su dobri. Početna trojka igra u istom klubu i sjajno se razumiju i nadopunjavaju.
Oni su naime članovi Wisla Plock, što znači da su suigrači našeg Leona Šušnje. Na lijevoj strani je klasični bombarder Zoltan Szita (27 god., 196 cm). Glavni kreativac i odličan strijelac je Gergo Fazekas (22 god., 191 cm) koji je rukometno odrastao u One Veszpremu, a ime stekao u Poljskoj.
I konačno, na desnoj je strani Zoran Ilić (24 god., 197 cm) koji je rođen u Senti, ali odavno ima mađarsko državljanstvo. U reprezentaciji je debitirao još prije pet godina.
Ta je trojka zajedno dala 51 pogodak.
Kada tome dodamo još jednog dvometraša i rasnog strijelca Richarda Bodu (32 god., 203 cm, OTP Bank Pick Szeged), jasno je od kuda će nam prijetiti najveća opasnost.
Od novijih imena, treba još samo spomenuti Matu Onodia-Janoskutija (23 god., USAM Nimes) koji je uskočio umjesto ozlijeđenog Dominika Mathea.
Naša iskustva s Mađarskom su dobra.
Prije godinu dana pobijedili smo ih u Zagrebu 31:30 onim čudesnim pogotkom Marina Šipića u zadnjoj sekundi i poslali kući.
Najveći uspjeh na europskim prvenstvima im je peto mjesto od prije dvije godine. A ovo im je 15. nastup.
Propustili su samo dva prvenstva i to dva za redom 2000. i 2002. godine.



