×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitavanje korisnika sa ID: 50

Morbidno pravilo: Morosinijeva smrt nastavila tragičan nogometni niz koji traje 65 godina

Nedjelja, 15. travnja 2012. 16:22 Napisao/la 

Smrt 25-godišnjeg nogometaša Livorna otvorila je brojne polemike o sigurnosti profesionalnih nogometaša i njihovom zdravlju. Nažalost, ovakvih je tragičnih događaja bilo i u prošlosti

Tragičan niz koji traje. Pitanje je hoće li stati. I kada. Piermario Morosini je ujedinio Italiju, smrt 25-godišnjeg nogometaša zaustavila je sve ostalo, utihnule su sve ostale aktivnosti, nogometna lopta miruje u čast Morosinija. Lamentacije o tome je li Morosini preminuo od srčanog udara ili je u pitanju puknuće aneurizme traju. Baš kao i prepirke oko toga je li policijski automobil, koji je prepriječio put kolima hitne pomoći jedan od glavnih razloga što nesretni Morosini više nije među živima...

U Morosinijevu čast Livorno će umiroviti dres s brojem 25, Udinese, posljednji klub s kojim je Morosini imao ugovor, financijski će zbrinuti njegovu bolesnu sestru... Pritom nije riječ o patetici, jer Morosinijeva je smrt doista duboko potresla sve u nogometu i oko njega. Naravno, potaknuto je i pitanje zdravlja profesionalnih nogometaša, jesu li oni podvrgnuti prevelikim naporima, jesmo li zato sve češće svjedoci tragičnih događanja na nogometnim travnjacima? Uostalom, Fabrice Muamba je također prije samo nekoliko tjedana doživio srčani udar na utakmici Tottenhama i Boltona. Muamba je bio klinički mrtav, ali se ipak oporavlja. Morosini, nažalost, nije bio te sreće...

Ipak, Talijani su kronološki dokazali kako tragičan niz smrtnih slučajeva na nogometnim terenima traje točno 65 godina. Morosinijeva smrt, koliko god to okrutno zvučalo, nije iznimka koja potvrđuje pravilo, nego morbidno pravilo. Koncizni odgovor na to jesu li današnji profesionalni nogometaši (sportaši općenito, zapravo) "pokusni kunići", kojima se u cilju postizanja boljih rezultata ubrizgavaju i dozvoljena i nedozvoljena sredstva možda ćemo saznati s vremenskim odmakom. A opet, kronologija nogometnih tragedija pokazuje kako to, nažalost, nije ništa novo. Talijanski su kroničari izvukli samo neke od najpoznatijih slučajeva.

8. svibnja 1947 - Attilio Feraris IV, bivši kapetan Rome i svjetski prvak s Italijom iz 1934, bio je umirovljeni nogometaš već osam godina kada ga je sustigla smrt na - nogometnom terenu. Ferraris je doživio srčani udar na utakmici studenata i "starih zvijezda" u Montecatiniju, umro je na terenu u dobi od 43 godine.

8. studenog 1967 - Andrea Ceccoti, napadač Pro Patrie (Serie C) imao je srčani napad, koji je stigao kao posljedica tromboze karotidne arterije. Kolabirao je na travnjaku i preminuo šest dana kasnije u bolnici. Imao je 27 godina.

16. ožujka 1969 - Smrt Giuliana Taccole ostala je misterija do današnjih dana. Tada 25-godišnji napadač Rome, koju je vodio legendarni Helenio Herrera, trebao je nastupiti za "Vučicu" u Cagliariju. Međutim, zbog visoke temperature odlučeno je da neće igrati. Fibrozno stanje mučilo ga je mjesecima, navodno kao posljedica operacije krajnika, zbog čega je konstantno primao kure antibioticima. Nakon utakmice u Cagliariju opet mu je pozlilo, preminuo je u ambulantnim kolima na putu prema bolnici.

30. listopada 1977 - Trenutak koji mnogi ljubitelji talijanskog nogometa pamte i danas. Igrali su Juventus i Perugia. Renato Curi, vezni igrač Perugije, nije trebao nastupiti zbog ozljede, ali ga ja trener Ilario Castagner, zbog njegovih vrijednosti i kvaliteta, ipak "nagovorio" da zaigra. U petoj minuti drugog poluvremena, Curi se odjednom srušio na travnjak. Doživio je srčani udar, hitno je prebačen u bolnicu, ali je tamo nažalost preminuo u dobi od 24 godine. Danas stadion u Perugiji nosi njegovo ime.

5. listopada 2000 - Vezni igrač bukureštanskog Dinama i nacionalne reprezentacije Rumunjske, Catalin Hildan, preminuo je od posljedica moždanog udara na prijateljskoj utakmici. Bile su mu 24 godine.

29. listopada 2002 - Marcio dos Santos, 28-godišnji Brazilac, igrao je za peruanski klub Deportivo Wanka, protiv momčadi Alianza Lima, čak je na utakmici postigao i gol. Pozlilo mu je, a nekoliko sati kasnije je umro u bolnici. Do dana današnjeg nije otkriven pravi uzrok smrti. Isprva se tvrdilo kako je pretrpio srčani udar, obitelj je tvrdila kako je uzrok smrti bio moždani edem, a neki izvori tvrdili su kako je Brazilac imao problema s drogom, pa se spominjalo čak i predoziranje. Bivši trener Wanke Roberto Mosquera otkrio je kako je pokojni Dos Santos često imao problema s disanjem.

26. lipnja 2003 - Vezni igrač Kameruna i Manchester Cityja, Marc-Vivien Foe, kolabirao je na susretu Kupa konfederacija između Kolumbije i Kameruna, koji se igrao u Lyonu. Umro je u bolnici, u dobi od 28 godina, a nakon odbukcije oktriveno je kako je imao problema sa srcem. Nakon njegove smrti krenule su žestoke polemike o sigurnosti profesionalnih nogometaša i liječničkim pregledima.

25. siječnja 2004 - Miklos Feher, mađarski napadač, ušao je s klupe na utakmici Vitoria Guimaraes - Benfica. Nedugo zatim dobio je žuti karton, sagnuo se, stavio ruke na koljena i odjednom se srušio na travnjak. Doživio je srčan udar i preminuo u dobi od 24 godine.

25. kolovoza 2007 - Antonio Puerta kolabirao je na dvoboju Seville i Getafea, ostao je nesvjesno ležati na travnjaku, a Dragutinović i Palop su promptno reagirali i spasili ga od gušenja, tako što su ga položili na bok i izvadili mu jezik, koji u takvim slučajevima vrlo često zna biti uzrok gušenja. Nažalost, Puerta je tri dana kasnije, 28.kolovoza, preminuo u bolnici u svojoj 22. godini.

2. kolovoza 2011 - Branič japanskog kluba Matsumoto Yamaga, Naoki Matsuda, doživio je infakrt na treningu svoje momčadi. Hitno je hospitaliziran, a dva danas kasnije priopćeno je kako je preminuo u bolnici.