Europski projekt „Bocce together, active forever“ vrijedan 37.725 eura, od čega se 80 posto pokriva iz europskih fondova, predstavljen je u Riječkom sportskom savezu.
Glavni cilj projekta, čiji je vodeći partner Riječki sportski savez (RSS), promocija je tradicionalnog sporta – boćanja.
Mnogi tradicionalni sportovi i igre su nestali, a onima koji su preživjeli prijeti nestanak.
Globalizacija, migracije, demografske i društvene promjene neki su od čimbenika koji pridonose tom trendu.
Također, utjecaj multimedijske tehnologije utječe na izumiranje tradicionalnih sportova i igara.
Mladi danas radije provode vrijeme pred računalom, nego s prijateljima i obitelji ili baveći se sportom.
To utječe na njihovu kvalitetu života i povećava epidemiju tjelesne neaktivnosti općenito.
Osim toga, bavljenje sportom danas postaje sve skuplje. Ovim projektom želimo promovirati tradicionalni sport boćanja i dokazati da tradicija može biti vrlo zabavna, učinkovita i ekonomična.
Osim toga, želimo premostiti jaz između generacija i spolova i dokazati da boćanje nije samo sport za starije muškarce.
Želimo uključiti mlade i stare, žene i muškarce.
Uz pomoć vrhunskih riječkih boćarica i boćara, u sklopu projekta izradit će se trening modul, na osnovu kojeg će se organizirati 2 radionice u Sofiji i Budimpešti.
Radionice će se sastojati od teoretskog i praktičnog dijela, a na kraju svake radionice, održat će se i turnir u boćanju.
Za vrijeme početnog sastanka u Rijeci, partneri su posjetili Boćarski klub „Vargon“ Rijeka, naučili o tehnikama i osnovnim pravilima boćanja i na kraju se i sami okušali u boćanju.
Uz Riječki sportski savez, u projektu sudjeluju partneri iz Bugarske - Bulgarian Sports Development Association, Mađarske - Hope for Children Hungary, te još jedan hrvatski partner, Udruga za promicanje aktivnog građanstva – ECHO.
Također, u projekt su uključena dva riječka boćarska kluba, Boćarski klub „Vargon“ Rijeka i Ženski boćarski klub Drenova.
“Bocce together, active forever” sufinanciran je sredstvima programa Europske unije Erasmus+.
Projekt je započeo 1. siječnja, a završava u prosincu 2019. godine.