FINALE KUPA

Devetorica igrača Rijeke igrali u finalu prošle sezone

Utorak, 28. srpnja 2020. 13:50 Napisao/la  Igor Vranić

Od momčadi Rijeke koja je igra u finalu protiv Dinama nema više samo četvorice igrača, devetorica su još uvijek u rosteru, na početku sezone vratio se Andrijašević...

Rijeka prošle sezone u fnalu pobijedila Dinamo
Rijeka prošle sezone u fnalu pobijedila Dinamo Foto: Lario Tus

Rijeka je sezonu završila na trećem mjestu iza Lokomotive protiv koje igra finale Kupa u Šibeniku (1. kolovoza).

Nakon utakmice protiv Istre 1961 (4:2) trener Simon Rožman poslovično je bio zadovoljan igrom i sezonom u HNL-u, Rijeka je na kraju završila ispred Osijeka i Hajduka, do zadnjih minuta 36. kola imala je šansu završiti na drugom mjestu.

U završnici su odlučivale nijanse, da borba za drugo mjesto odavno nije bila izjednačenija ukazuje poredak hrvatskih klubova na transfermarktu nakon koronakrize:
Hajduk - 22,80 (mil. eura)
Osijek - 19,70
Rijeka - 19,45
Lokomotiva - 19,05

Poredak je na kraju obrnuto proporcionalan vrijednostima momčadima što znači da kvaliteta igrača nije bila presudna.

Što se sadržaja igre tiče, Rijeka je zadnju utakmicu ove sezone u HNL-u odigrala karakteristično za mandat Simona Rožmana.

Otkada je preuzeo momčad u 10. kolu, Rožman do kraja sezone nije uspio stabilizirati igru.

Kratko je trajalo razdoblje prepoznatljive igre prije stanke zbog koronavirusa, kada je Rijeka izgledala na terenu kao što priliči objektivnoj kvaliteti igrača.

Zadnja utakmica sadržajno je bila najbolja ilustracija sezone koja ostaje upamćena po usponima i padovima, Rijeka je protiv Istre 1961 odigrala dva potpuno drugačija poluvremena.

Antonio Čolak odigrao je protiv Istre 1961 ako ne najbolju, a onda sigurno najučinkovitiju utakmicu u dresu Rijeke, postigao je četiri pogotka iz tri (polu)prilike i kaznenog udarca.

Kada se izuzmu Čolakov učinak i dva lucidna odigravanja petama (Andrijašević, Pavičić) uoči pogodaka, od sadržaja igre nije ostalo skoro ništa vrijedno plasmana na drugo mjesto.

Utakmica protiv slabe Istre 1961 pokazala je kronične slabosti, koje je ovog puta sakrila nesvakidašnja Čolakova inspiracija.

Na kraju sezone u HNL-u treba naglasiti da trenutačni poredak na transfermarktu nije slučajan, otkada je Damir Mišković postao vlasnik vrijednost momčadi stalno pada.

Rožman je zimus ostao bez pola momčadi (Kvržić, Župarić, Punčec, Puljić, Acosty), Mišković nije doveo ni jedno pojačanje, nema dileme da je Igor Bišćan do 9. kola vodio bolju od momčadi Rijeke koju je Rožman vodio u 36. kolu.

Sadržaj igre tijekom završene sezone zasebna je tema, posebice otkada je Rijeka ostala bez stožernih stopera, ali uoči finala Kupa najveći Rožmanov problem je nešto drugo.

Evo što to u praksi znači prije utakmice protiv Lokomotive!

Prošle sezone Igor Bišćan osvojio je Kup u utakmici koja je obilježila njegovu karijeru, Rijeka nikada u povijesti finale Kupa nije igrala protiv jače od momčadi Dinama koju je u Puli vodio Nenad Bjelica.

Od momčadi Rijeke koja je igrala u finalu protiv Dinama nema više samo četvorice igrača (Župarić, Punčec, Kvržić, Puljić)!

Ostala su čak devetorica igrača (Escoval, Capan, Tomečak, Lepinjica, Lončar, Halilović, Gorgon, Pavičić, Čolak) koji su igrali u finalu, vratio se Andrijašević, promijenili su se vratari (Sluga/Pandur), a vrijednost momčadi Rijeke na transfermarktu drastično je pala u odnosu na Hajduk, Osijek i Lokomotivu.

U svibnju prošle godine u finalu Kupa momčad Rijeke pobijedila (3:1) je Livakovića, Stojanovića, Theophile-Catherinea, Hajrovića, Dilavera, Rrahmanija, Leovca, Šunjića, Ademija, Olma, Atiemwena, Gavranovića, Oršića i Petkovića.

Da bi se adekvatno mogao vrednovati uspjeh Igora Bišćana, treba podsjetiti da je praktično ista momčad Dinama (Rrahmani otišao u Veronu za 3 mil. eura, Šunjić otišao u Birmingham za 8 mil. eura) u rujnu prošle godine pobijedila Atalantu s čak 4:0 u Ligi prvaka.

Uz dužno poštovanje prema plasmanu Lokomotive u Ligu prvaka, igrači Gorana Tomića utakmice Atalante mogu jedino gledati na televiziji.

Najveći Rožmanov problem je da osim Čolaka ni jedan igrač Rijeke koji u Šibeniku brani Kup ne igra ni približno na razini finalne utakmice protiv Dinama, dok je Andrijašević priveo kraju jednu od najslabijih HNL-sezona u karijeri tijekom koje je igrao za Rijeku, Hajduk, Dinamo i Lokomotivu.

U jednoj utakmici sve je moguće, tko je mogao predvidjeti da će Čolak postići četiri pogotka protiv Istre 1961?!

Uoči finala Kupa Rijeka prema svim pokazateljima ima bolje igrače od Lokomotive, na trećoj poziciji u HNL-u iza Lokomotive završila je samo zato jer nema boljega trenera.

Tablice omogućuje Sofascore