Dinamo je pobjedom u Kazahstanu stekao priliku igrati proljeće u Konferencijskoj ligi ako u zadnjoj utakmici u Maksimiru pobjedi Ballkani.
Svaki je osvojeni bod Dinama u europskim natjecanjima važan za HNL, trend pada kvalitete HNL-a mjerodavno se može odrediti prema europskim koeficijentima, pa je svima koji žele dobro hrvatskom klupskom nogometu draga svaka pobjeda Dinama u Europi.
Dinamo je daleko najbolji hrvatski klub prema europskim parametrima, godinama održava HNL negdje oko 20 mjesta u europskom poretku, koji se računa na temelju klupskih rezultata u zadnjih pet sezone.
U zadnjih pet sezona uz Dinamo jedino je Rijeka igrala u skupini jednog europskog natjecanja, u sezoni 2020/21 na Rujevici su u skupini Europske lige igrali Napoli, Real Sociedad i AZ Alkmaar.
Bez Dinamovih rezultata u pet zadnjih sezona, HNL bi bio ispodprosječna liga u poretku 55 liga.
Kada je Rijeka u sezoni 1999/20 igrala u pretkolu Lige prvaka protiv Partizana, HNL je imao dva predstavnika u Ligi prvaka kao 13. europska liga, devedesetih godina Dinamo (Manchester United 0:0, 1:2) i Hajduk (Ajax 0:0, 0:3) bez stranaca igrali su ravnopravni nogomet s aktualnim europskim prvacima.
Jedan od najvažnijih razloga zbog kojega liga poput HNL-a sve više zaostaje za najboljim ligama je ustroj klupskoj natjecanja kojega desetljećima protežira UEFA.
Sustav natjecanja toliko je podređen najboljim klubovima da razlika između bogatih i siromašnih klubova postaje sve veća, nije slučajno prije točno 20 godina Porto pod vodstvom Josea Mourinha postao zadnji europski prvak izvan liga petica.
Na koji način UEFA protežira najbolje klubove ukazuje upravo ovosezonski primjer Dinama, koji je prema koeficijentima 41. u poretku 421 europskog kluba.
Druga je Rijeka na 186. mjestu, treći Hajduk nalazi se na 278. mjestu. Treba naglasiti da HNL ima 15 klubova u UEFA poretku, među njima su još uvijek RNK Split i Hrvatski dragovoljac s najmanje mogućim koeficijentima (3.930).
Kako UEFA štiti interese najboljih i najbogatijih klubova?
Tako da će Dinamo nastaviti natjecanje u Konferencijskoj ligi ako pobjedi Ballkani u zadnjoj utakmici u skupini zbog toga jer je ove sezone u europskim utakmicama četiri puta pobijedio Astanu.
Dinamo je dvaput pobijedio Astanu u 2. pretkolu Lige prvaka čime se plasirao u skupinu Konferencijske lige nakon što je ispao iz kvalifikacija za Ligu prvaka i Europsku ligu.
U skupini Konferencijske lige Dinamo je dvaput pobijedio Astanu što je bilo dovoljno da protiv Ballkanija igra odlučujuću utakmicu za ostanak u Europi.
Usporedbe radi, Astana (193) je slabije plasirana od Rijeke dok se Ballkani nalazi na 352. mjestu u europskom poretku 421 kluba.
Rijeka je u play-offu Konferencijske lige ispala od 47. kluba (Lille) u europskom poretku!
Dinamo u Europi:
Liga prvaka
2. pretkolo: Astana (4:0, 2:0)
3. pretkolo: AEK Atena (1:2, 2:2)
Europska liga
3. pretkolo: Sparta Prag (3:1, 1:4)
Konferencijska liga
1. kolo: Dinamo - Astana 5:1
2. kolo: Ballkani - Dinamo 2:0
3. kolo: Dinamo - Viktoria Plzen 0:1
4. kolo: Viktoria Plzen - Dinamo 1:0
5. kolo: Astana - Dinamo 0:2
6. kolo: Dinamo - Ballkani ?