U Gradu Opatiji temeljito se počela mijenjati sportska infrastruktura u razdoblju tijekom kojega bi se mogla promijeniti povijest opatijskoj nogometa, NK Opatija ove sezone vodi vrlo izglednu borbu za plasman u prvu ligu:
- To je novi izazov, sve lokalne samouprave imaju sličan problem kada su prvoligaši u pitanju, to je profesionalni sport. Jedinica lokalne samouprave novac u sport usmjeruju posredstvom zajednice sportova koje imaju svoje kriterije dodijele financijskih sredstava. S obzirom da sam bio predsjednik Zajednice sportova Grada Opatije u dva mandata, znam s kakvim se problemima sreće profesionalni sport. Znamo da danas nogometni prvoligaši na začelju tablice bez najmanje 2 mil. eura nemaju što tražiti u prvoj ligi, Rijeka troši desetak, Hajduk tridesetak, Dinamo osamdesetak milijuna eura. To je izazov jer treba tražiti ozbiljne sponzore, govorim o privatnom sektoru koji je spreman stati iza kluba kojemu se prvi put u sto i desetak godina povijesti ukazala šansa da uđe u najviši rang natjecanja. Bez obzira što mi radimo stadion za drugi rang natjecanja, velika bi čast bila za Grad Opatiju da ima prvoligaša, kaže Fernando Kirigin, gradonačelnik Opatije.
NK Opatija do kraja siječnja treba podnijeti zahtjev za licenciranje stadiona Kantrida:
- Dobro surađujemo s Riječkim sportskim savezom i tvrtom Rijeka sport, izdavajamo sredstva za najam sportskih objekata u kojima igraju naši klubovi, govorim o bazenu i stadionu na Kantridi. Nije to nikakva novost, radit ćemo na tome, trebamo sjesti i vidjeti koje su nam mogućnosti ako se dogodi ono najbolje. Šanse definitivno postoje, mislim da se NK Opatija treba osloniti na pomoć većih klubova, odnosno jedinog većeg kluba u regiji. Sve su to slatne brige. Nisu jednostavne, ali su slatke. Gledamo sa strahopoštovanjem na mogućnost da se Opatiji može dogoditi nešto povijesno, govori Kirigin.
Fernando Kirigin je bivši sportaš koji očigledno diže standarde opatijskog sporta u često nesklonom okruženju:
- Kada se slaže proračun, svatko gleda sebe, svih treba zadovoljiti. Zna se da sam sklon sportu, puno ulažemo u sport, radimo puno na sportskoj infrastrukturi. Izgradnja novog nogometnog igrališta je počela, za 18 mjeseci očekujemo prvu utakmicu na novom stadionu. U prvom kvartalu 2025. godine počinjemo izgradnju novog bazena, ovih je dana stigla građevinska dozvola. Kada ona postane pravomoćna, počinje procedura raspisivanja natječaja javne nabave. Velika su to ulaganja koja stvaraju nove troškove, ali čemu služe jedinice lokalne samouprave? Služe da bi zadovoljile potrebe građana! Stalno govorimo da djecu moramo usmjeriti u sport, koji je najzdraviji način života. Izazovno je, ponekad ima nesuglasica i nezadovoljstva, postavljaju se pitanja zašto se toliko ulaže u sport, a ne u kulturu ili u neke druge djelatnosti. Moram naglasiti da je osamdesetak posto svakoga proračuna zadano, petnaestak posto se usmjerava desno ili lijevo, kazuje Kirigin.
- Izgradnja nogometnog igrališta će stajati više od 5 mil. eura, prema sadašnjim procjenama troškovi izgradnje bazena trebali bi iznositi 11,4 mil. eura što je procijenjena vrijednost. Jako smo blizu sufinanciranja u iznosu od 4 mil. eura! Kada pitate oporbu, čut ćete kako gradonačelnik zadužuje grad, pa ćemo imati problema. Nema tu puno izbora: ili ćete prodati imovinu, ili ćete se zadužiti da biste nešto napravili. Jasno je da prihodi koje grad ostvaruje nisu dovoljni za izgradnju takvih objekata. Da se oslanjamo samo na prihode, projekti se nikada ne bi realizirali. Volim se povoditi primjerima razvijenih gradova, ne vidim zbog čega bismo trebali biti u lošijoj poziciji od Poreča ili Rovinja, mislim da Grad Opatija mora biti na istom ili na više nivou, želio bih da Opatija bude uz bok većih gradova, rekao je Kirigin.
Izgradnjom nogometnog stadiona i bazena Grad Opatija zaokružuje cjelinu, uskoro će imati tri kapitalna sportska objekta s obzirom da je gradska dvorana relativno nova:
Ako tako gledamo, stadion gradimo badava
Evo kako u praksi izgleda financijski koncept izgradnje igrališta i bazena:
- Kada sam sjeo u gradonačelničku stolicu, dočekali su me projekti koji nisu odmaknuli dalje od vizualizacije, nisu bili rješeni ni imovinsko-pravni odnosi. Jedini projekt koji je bio razvijen bio je županijski projekt izgradnje Doma zdravlja na lokaciji iznad vološćanskog groblja. Financijski plan za taj projekt bio je nakaradan, nije se znalo što ćemo učiniti s više od 800 kvadrata. Opatija je trebala sufinancirati taj projekt u vrijednosti 6, 7 mil. eura, županija je obećala da će financirati projekt s oko 4 mil. eura, kada proda zgradu, ostatak do 12, 13 mil. eura trebao je financirati Grad Opatija. Uspio sam se dogovoriti sa županom da odustanemo od toga projekta, prozivali su me se zbog toga. Prebacili smo projekt na drugu lokaciju gdje ćemo dobiti sve potrebne sadržaje sa sredstvima koja izdvaja županija, naša je obveza sufinaciranje ako troškovi izgradnje prijeđu iznos do 3, 4 mil. eura plus opremanje objekta. Realno je očekivati da ništa nećemo trebati sufinancirati, preuzeli smo obvezu izgradnju parkirališta s jednom etažom. Vratimo se na početak! Ovako smo uštedjeli 4, 5 mil. eura s kojima gradimo nogometni stadion. Ako tako gledamo, stadion gradimo badava! Gradimo bazen za oko 11,5 mil. eura! Ako realiziramo sufinanciranje od oko 4 mil. eura, za novo igralište i bazen potrošit ćemo ukupno oko 7, 8 mil. eura! To je moja matematika! Normalno da će zli jezici to pokušati opovrgnuti, jer se grad ipak morao zadužiti. Morao je ali triput manje nego što bi se grad trebao zadužiti kada sam postao gradonačelnik, kaže Kirigin.
- Dvorana i bazen će biti na istom mjestu, sljedeći projekt je nadogradnja škole, pripremamo projekt kojim ćemo aplicirati na natječaj ministarstva, time bismo trebali dobiti još jednu školsku dvodjelnu dvoranu sufinanciranu europskim sredstvima oko 60 posto. Pripremamo projekt za uređenje blagovaonice i kuhinje u školi, tu nadogradnju morat ćemo financirati našim sredstvima, jer je naša škola u jednosmjenskom režimu, financiraju se samo škole koje su dvosmjenskom režimu. Puno je to posla, uvijek ima sudskih sporova. Tako samo imali spor na stadionu s čovjekom koji je svojatao 1500 kvadrata iz gradske imovine, govorilo se o 1947. godini. Sve su to borbe koje treba voditi, kažu da smo oteli ljudima imovinu. Moj je zadatak da čuvam gradsku imovinu što definitivno radim, kaže Kirigin.
- Da ne ispadne da vodimo brigu o samo dva sporta, želim reći da smo za boćanje napravili više nego itko prije nas. Realizirali smo obećanje na boćariji Poljane, izgrađen je mali sportski centar s novim ugostiteljskim objektom, klupskim prostorijama i natkrivenim jogom. Boćarskom klubu Veprinac riješili smo sve potrebno od asfaltiranja, rasvjete do pristupnih puteva, u planu je natkrivanje četvrtog joga na opatijskoj boćariji, u Iki smo promijenili rasvjetu, upravo sređuje boćalište u Pobrima. Svim boćarskim klubovima omogućili smo vrhunske uvjete, sve više mladih ljudi bavi se tim sportom. To govorim zbog onih koji ne razumiju zbog čega toliko ulažemo u sportsku infratrukturu. Ja sam sportaš i znam što znači djecu zadržati u sportu. Mene zanima da se sportom počne baviti što je moguće više mladih, zaključuje Kirigin.