Riječanin Andrej Franulović sudi na Europskom vaterpolskom prvenstvu u Beogradu.
Najbolji hrvatski sudac uživa veliko povjerenje Međunarodne organizacije vodenih sportova (World Aquatics), stalno sudi u završnicama velikih natjecanja, na Olimpijskim igrama u Parizu sudio je čak 10 utakmica zaključno sa ženskim finalom, sudio je na zadnjem Svjetskom prvenstvu u Singapuru.
Evo kako je prokomentirao nova pravila nakon seminara u Beogradu organiziranog prošle godine uoči EP-a:
– Iako izgleda da se kraćenjem terena za igru sucima ništa ne mijenja, baš je suprotno. Sad je sve daleko brže. Recimo, na 30 metara terena, kad bi došlo do promjene posjeda lopte, sudac bi imao 2-3 sekunde uvjetno predaha. Sada toga nema. Na 25 metara toga nema, sada ni u ludilu nema skretanja ni malo pogleda s terena, s vode. Zato jer su sada stalno neki kontakti. Vidio sam neku statistiku da je sada čak navodno 25 do 30-ak posto više napada nego ranije. To znali i toliko više kontakata i stvari koje se mogu dosuditi. Raspravljali smo i oko nekih pravila koje su igrači počeli već koristiti, ne toliko učestalo, ali mislim da hoće vrlo često. Posebno u Ligi prvaka, kazao je Franulović.
- Stavljen je naglasak na sprječavanju grube igre. U Beogradu smo imali prikaz s jako puno ‘klipova’, video-isječaka, dakle konkretnih situacija iz igre, iz utakmica. To smo imali i u Singapuru, svaku večer. Primjere odluka koje su bile krive ili koje su bile odlične, s komentarom. Naglasak je na beogradskom sastanku bio na smanjivanju grubosti jer je intencija zaštiti napadača, odnosno zaštiti najbolje igrače na svijetu. Baš zato da se vidi ljepota vaterpola, a ne njegova grubost, rekao je Franulović za stranicu HVS-a.
Evo popisa sudaca na EP-u:
Andrej Franulović (CRO)
Julien Bourges (FRA)
Levan Berishvili (GEO)
Georgios Stavridis (GRE)
Tamas Kovacs Cs. (HUN)
Matan Schwartz (ISR)
Raffaele Colombo (ITA)
Alex De Raffaele (MLT)
Veselin Mišković (MNE)
Peter De Jong (NED)
Mihai Balanescu (ROU)
Ivan Raković (SRB)
Peter Radic (SVK)
Boris Margeta (SLO)
David Gomez (ESP)
Erkan Turkkan (TUR)
Frank Ohme (GER)
Eurico Silva (POR)



