Damir Mišković doveo za sada najboljega napadača

Nedjelja, 12. rujna 2021. 12:19 Napisao/la  Igor Vranić

Josip Drmić sezonu počeo statistikom koja se jedino može uspoređivati s učinkom  Andreja Kramarića, najboljega igrača Rijeke otkada je HNL-a

Josip Drmić
Josip Drmić

Josip Drmić postigao je dva pogotka protiv Slavena Belupa, Rijeka je Drmićevim pogocima ostvarila pobjedu u jednoj od najslabije odigranih utakmica ove sezone.

Stanka je očito ostavila traga na tonuse većine stožernih igrača, ne događa se ništa novo u nogometu, pa ni na Rujevici. Matjaž Kek svojedobno je imao sličnih problema tijekom cijele sezone!

Na Drmićevu formu stanka nije ostavila traga, učinak najboljega strijelca HNL-a ne ovisi toliko o intezitetu i načinu treninga koliko o urođenom instinktu za pogotke.

Rođeni gol-igrači ostavljaju dojam da se uvijek nađu u pravom trenutku na pravom mjestu bez obzira na formu.

Drmić se ove sezone sedam puta u šest utakmica našao na pravom mjestu, s time da je vodeći strijelac HNL-a jedan pogodak (Šibenik, 64) postigao iz kaznenog udarca.

Dvaput je momčad izvukao iz ponora po dvama pogocima u završnicama utakmica (Istra 2:0/78, 82, Slaven Belupo 2:1/78, 85), nije igrao jedinu utakmicu u kojoj je Rijeka ove sezone doživjela poraz (Osijek, 0:1), samo Gorici u prvom kolu nije postigao pogodak.

Statistika je za strijelce važan pokazatelj učinkovitosti.

Drmić je odigrao samo dvije cijele utakmice (Istra 1961, Slaven Belupo), u šest utakmica na terenu je proveo ukupno 449 minuta, pogodak postiže svakih 64 minuta!

Što znači takva statistika najbolje ukazuje primjer Roberta Lewandowskog, zlatne kopačke europskog nogometa prošle sezone!

Lewandowski je u 29 utakmica za Bayern postigao 41 pogodak, odigrao je 2463 minute u prvenstvu, što znači da mu je za svaki pogodak u prosjeku trebalo samo 4 minute (60) manje od Drmića!

Rijeka je do sada sebi mogla priuštiti četiri najbolja strijelca HNL-a: jednoga u mandatu predsjednika nekadašnje neprofitne udruge Roberta Ježića (Tomislav Erceg - 17), dvojicu u mandatu prvoga vlasnika Gabrielea Volpija (Leon Benko/15, Andrej Kramarić/21), jednog u mandatu sadašnjega vlasnika Damira Miškovića (Antonio Čolak/20).

Tomo Erceg u Rijeku je došao 2004. godine iz izraelske Petah Tikve, tada 33-godišnji napadač došao je na zalasku karijere kao slobodan igrač.

Leon Benko došao je iz Saudijske Arabije (Faisaly) 2012. godine, tada 29-godišnji napadač stigao je za relativno malu odštetu (cca. 70.000 eura) nakon što je zapelo oko ispisnice.

U kineski Dailan za milijun eura otišao je na zimu 2014. godine praktično na silu da bi se otvorio prostor za Andreja Kramarića.

Kramarić je došao na ljeto 2013. godine iz Dinama zbog sukoba sa Zdravkom Mamićem, tada 22-godišnji napadač stajao je nešto više od milijun eura u jednom od mnogobrojnih poslovnih dealova između Mamića i Miškovića.

Dinamo je trebao zaraditi od njegove prodaje iz Rijeke, što je Mišković demantirao, kada je Rijeka u siječnju 2015. godine za rekordni iznos (10 mil. eura) prodala Leicester Cityju najboljega igrača koji je ikada igrao za Rijeku u HNL-u.

Antonio Čolak došao je u siječnju 2018. godine na posudbu iz bundesligaša Hoffenheima za koji nije mogao igrati, tada 25-godišnji napadač dobro je procijenio, kada je odbrao Rijeku za afirmaciju karijere koja je zapela na posudbama.

Rijeka je na kraju otkupila njegov ugovor za ukupno cca. 2 mil. eura, Mišković je zaradio oko milijun eura nakon prodaje (PAOK, 3 mil. eura).

Benku, Kramariću i Čolaku zajedničko je da su na izlaznim transferima iz Rijeke dosegnuli najviše cijene u karijerama!

Drmić je druga priča, niti je na zalasku karijere (Erceg), niti će u dresu Rijeke dosegnuti najvišu cijenu u karijeri!

Naprotiv, Drmić je najskuplji igrač koji je došao u Rijeku otkada je HNL-a, Borussia Mönchengladbach platila je 2015. godine 10 mil. eura Leverkusenu u transferu švicarskog reprezentativca.

Drmić je u Rijeku došao u 28. godini iz novog engleskog premijerligaša Norwicha da bi reafirmirao karijeru, prema dostupnim podacima Rijeku je njegova posudba do sada stajala više od 2 mil. eura što je iznos koji otprilike odgovara otkupu ugovora na kraju sezone.

Posebna je priča kako je Mišković uopće uspio na posudbu dovesti igrača iz najjače lige na svijetu, za Rijeku je najvažnije nešto drugo.

Drmić je došao na zimu prošle sezone, trebalo je vremena da se vrati u natjecateljski ritam, nikoga svojim igrama nije odmah oborio s nogu, njegov puni doprinos mogao se očekivati tek nakon što je prošao ljetne pripreme.

Drmićev dosadašnji učinak ove sezone može se statistički jedino uspoređivati s učinkom Andreja Kramarića, jedinog igrača u povijesti HNL-a koji je najbolji strijelac lige postao nakon što je odigrao samo jedan dio sezone.

Na jesen 2014. godine Kramarić je u 18 utakmica za Rijeku postigao 21 pogodak, ukupno je odigrao 1559 minuta, u prosjeku je za svaki pogodak trebao 10 minuta (74) više od Drmića!

Sezona je počela vrlo obećavajuće, Damir Mišković doveo je za sada statistički najboljega napadača Rijeke otkada je HNL-a.